Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Samsung Hisseleri, Yılın 3. Çeyreğinde Daha İyi Kâr Tahminleri ile Yükseldi

Samsung hisseleri, 2019'un 3. çeyreğinde daha iyi bir seyir izlediğine yönelik tahminler ile yüzde 2,41 değer kazandı.
Samsung Hisseleri, Yılın 3. Çeyreğinde Daha İyi Kâr Tahminleri ile Yükseldi

Samsung Electronics bugün yaptığı açıklamada, Eylül ayında sona eren üç aylık dönem boyunca faaliyet kârının muhtemelen bir yıl öncesine göre yarıdan daha fazla düştüğünü tahmin etti. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisinin geçen yılki işletme kârı 17,57 trilyon Kore wonuydu.

Yılın üçüncü çeyreğine ait işletme kârının bir yıl öncesine göre yüzde 56,17 azalarak 7,7 trilyon Kore wonu (6,43 milyar dolar) olmasını bekliyor.

7,7 Trilyon Won Kar TahminiYine de eğer bu üçüncü çeyrek tahmini gerçekleşirse Refinitiv Smartestimate tarafından yayınlanan ortalama 7,1 trilyon wonluk analist tahminlerinden biraz daha yüksek olacaktır. Şirketin üç aylık konsolide satışlarının bir yıl öncesine göre yüzde 5,3 oranında azalarak 62 trilyon won olduğunu söyledi.

Samsung’un tahminleri, şirketin bu ayı sonunda tam sonuç vermesi durumunda, işletme kârının bir önceki yılın aynı döneminden daha fazla artacağı üçüncü çeyrek olacak. Haziran ayı ile sonlanan üç ayda ise faaliyet kârının yıllık yüzde 55,61 düştüğünü belirtmişti.

Samsung hisseleri bu açıklamaların ardından yüzde 2,41 arttı ve Güney Kore gösterge endeksinin yüzde 1,21 artmasını sağladı.

Hisseleri Yüzde 2,41 ArttıDiğer yonga üreticileri gibi Güney Koreli teknoloji devi de bellek yongaları için fiyat ve talebin, stok ayarlamaları ve arz sıkıntısı nedeniyle neredeyse bir yıl boyunca düşük olduğu bir ortamda mücadele etti. Akıllı telefonlarda ve veri merkezlerinde kullanılan bellek bileşenleri, Samsung’un ana kâr etme işini oluşturuyor.

Ancak CLSA’nın kıdemli bir analisti olan Sanjeev Rana’ya göre; sektör genelinde durum iyileşiyor gibi görünüyor ve geniş kapsamlı iyileşme işaretleri var.

Rana, Samsung’un üçüncü çeyrek rehberliğinin, öncelikle beklenenden daha iyi bellek gönderileriyle gerçekleştiğini de söyledi.

Belek Gönderileri YükselttiRana, “Genel olarak DRAM ve NAND talebi, piyasanın beklediğinden ve Samsung’un ikinci çeyrek kazançlarından birkaç ay önce belirttiği beklentilerden çok daha iyi görünüyor,” dedi. DRAM belleği bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmasına izin vermek için kullanılırken; NAND flash belleği verileri tutan bir depolama bileşenidir.

“İşler iyileşiyor gibi görünüyor. DRAM ve NAND tedarikçi ve müşteri seviyesindeki stokları düşüyor,” diyen Rana, bu şirketlerin çoğunun stoklarını yeniden oluşturmaya başladıklarını açıkladı. NAND fiyatlarının yükselmeye başladığını söyleyen Rana, DRAM fiyatlarının da bir ila iki çeyrek arasında bu yükselişi takip etmesini düşündüğünü söyledi.

Rana, bellek yongası talebinin kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve veri merkezleri yapan şirketlerden toplandığını da sözlerine ekledi. Tüm bunlara bağlı olarak Samsung Electronics 2020’yı gerçekten iyi bir yıl olarak geçireceğini tahmin ettiğini belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum