Yatırım yapmaya başla!

Samsung-Harman’ın Yapay Zekalı Aracı Fiat 500e!

Samsung'un alt kurumu Harman International'dan çok akıllı, elektrikli bir Fiat 500e çalışması...
Samsung-Harman’ın Yapay Zekalı Aracı Fiat 500e!

Fiat’ın elektrikli 500e serisini hiç duymuş muydunuz? Soruyu sormamızdaki sebeb ise 2013 yılında 22 kWh lityum-iyon pillerle ortaya çıkartılan 500e, 25 bin Euro karşılığında satışları yapılmıştı. ABD pazarına gönderilen modelden 2310 adet satılmış. Diğer büyük pazarlara baktığımız da ise hiç satış olmadığını görüyoruz. Sebebi de FCA’nın Avrupa gibi pazara biraz başarısızlıkla sonuçlanan mini elektrik otomobili göndermek istememesi.

Samsung’un sahip olduğu Harman International, Fiat’ta akıllı ve teknolojik bir aracın nasıl yapılacağını öğretir bir tarzda, kendi spesifik 500e’sini üretmiş. CES 2019’da sergilenen retro otomobilin özellikleri ise kendinden çok üstün araç sınıfları için düşünülenlerle aynı…

Harman, barındırdığı ileri seviyeli özellik paketini 500e’ye çekinmeden uygulamış.

Neye dönüştüğünü görmek için çok da detaylı bakmamıza gerek yok. Fiat 500e, daha çekici bir cabrio karoserde ele alınmış. Gördüğümüz 500’ü Spiaggina’nın özel tasarımlı üstü açık haline benzettik.

Dış detaylarda beyaz üzerine mavi desenlerde gidilmiş. Jant tarzı ise önemli bir sıvı deneyinin koruma kapağı gibi duruyor. Tampon dahil olmak üzere bazı kısımlar, Harman’ın kalıplarından çıkartılmış.

Şirketin asıl vurgulamak istediği 500e’nin değişen karoser yapısı değil!

Mini elektrikli araç, neredeyse her bölgeden kameralarla çevrilmiş. Ön tampondan itibaren uzak menzilli sensör ve tarama ekipmanlarına yer verilmeye başlanmış. Arkaya bakan 3 kamera, köşe radarları, uzun menzilli LIDAR ve bölgesel daha birçok sensör takviyesi yapıldığını görmekteyiz.

Sürücü asistan sistemlerinden kör nokta izleme, şerit değiştirme ve arka çarpışma uyarısı gibi güvenlik özellikleriyle donatılmış. Araç aynı zamanda çevreyi algılayan “şerit, nesne ve işaret algılama gibi özellikler için gelişmiş algılama algoritmaları” sağlayan bir ileri yönlendirme kamerası ile donatılmış.

Kabin içerisindeki sinyalizasyon ekipmanı da takdire şayan!

Sofistike Fiat 500e çalışmasının iç kısmında sürücüyü yakından takip etmek için bir dizi sensörler yerleştirilmiş. Sistem ayrıca duygusal aktivite ve bilişsel yük gibi ikinci dereceden biyometrik sinyaller sağlamak için yolcuların kalp veya nefes oranlarını da analiz edebiliyor. Bir nevi yapay bir zekanın sürücü beynini okuması diyebiliriz!

Harman, kurduğu sistemlerle sonraki yıllarda geçilecek 3. seviye otonom çağının hazırlıklarını yapmış oluyor. Bu süreç zarfında da şirket ne kadar yol ilerlediğine bakmış olacak.

Roadster dönüşünün muhteşem yansımalarıyla birlikte 500e’nin son derece güvenli ve akıllı bir şekle getirilmesini izledik.

Büyük ekranlı kokpitinde minimalist bir yapı benimsenerek, işe yaracak ögelerin basit ve işlevsel tutulması sağlanmış. Samsung’un burada otonom sürüş pozisyonları için ne kadar çok çalıştığını da görmüş olduk!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum