Yatırım yapmaya başla!

Samsung’un Güney Kore’deki Kullanıcılarının Kişisel Verilerinin Sızdırıldığı İddia Ediliyor

Samsung’un geçtiğimiz yıl tanıttığı Galaxy S10 ve Note modellerine dair kişisel verilerin sızdırıldığı belirtiliyor.
Samsung’un Güney Kore’deki Kullanıcılarının Kişisel Verilerinin Sızdırıldığı İddia Ediliyor

Akıllı telefon pazarının lideri konumundaki Samsung, geçtiğimiz yıl üst seviyeye hitap eden Galaxy S10 ve Note 10 modellerini tanıtmış ve kısa süre sonrasında satışa sunmuştu. Sahip olduğu performans ve kamerası ile büyük beğeni toplayan telefonlar, aynı zamanda bazı güvenlik açıkları ile gündeme gelmişti. Telefonlar geçtiğimiz yıl parmak izi okuyucusuna dair kritik açıklar ile adından söz ettirdi.

Patently Apple geçtiğimiz Kasım ayında söz konusu telefonların parmak izi okuyucusunun hacklendiğini ve çok sayıda kişinin verilerine erişim sağlandığını iddia etti. Parmak izi sensörlerini üreten Qualcomm, geçtiğimiz günlerde 3D Sonic adını verdiği yeni teknolojisini tanıttı. Samsung’un bir sonraki telefonlarında bu sensörlere yer vermesi bekleniyor. Ancak Güney Kore medyasında yer alan haberler, mevcut Samsung kullanıcılarının verilerinin sızdırıldığı yönünde.

Kullanıcıların kişisel verilerini depoladığı bulut servisi üzerinden yedeklere izinsiz erişim sağlandığı belirtiliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda benzer bir durum Apple cephesinde yaşanmış ve iCloud kullanıcılarının verileri hacklenmişti. Çok sayıda ünlü kişiliğin müstehcen verileri ortaya çıkmıştı.

Samsung Kullanıcılarına Şantaj

Samsung Kullanıcılarına Şantaj

Teknoloji devi kendi ülkesi olan Güney Kore’de önemli bir veri sızıntısı ile gündemde. Bazı kullanıcılar kişisel verilerinin çalındığını belirterek, kendilerine şantaj yapıldığını ifade ediyor. Bu kişiler arasında ülkedeki tanınmış simaların olduğu gelen bilgiler arasında. Verileri çalanlar ise hesap sahiplerinden yayılmaması için para talep ediyor. Kimi kullanıcıların bu talebi yerine getirdiği iade edilirken, bazıları ise kabul etmiyor. Joo Jin-mo adlı bir oyuncu hackerlar ile yaptığı konuşmanın görsellerini sosyal medya hesabından yayınladı.

Ülkede yaşayan bir vatandaş ise bu durumla ilgili açıklamasında “Yaşanan bu son olay, hepimizin akıllı telefonların hacklenmesinden mağdur olabileceğini bir kez daha gösteriyor. Bu, oldukça korkutucu bir durum” diye konuştu. Bir üniversite öğrencisi de “Akıllı telefonların kişiye özel olması gerekiyor. Bir başkasının arkadaşlarımla olan özel konuşmalarımı okuyabileceğini düşünmek beni cidden korkutuyor” paylaşımını yaptı.

Güney Koreli teknoloji şirketi ise yaşananların kendilerinden kaynaklı olmadığının altını çiziyor. Verileri sızan kişilerin giriş bilgilerinin başka yollarla çalınmış olabileceğini belirten Samsung, Kullanıcılarımıza, diğer hesaplarında da kullandıkları ‘kullanıcı adı’ ve ‘şifrelerini’ kullanmamalarını öneriyoruz. Buna ek olarak Samsung Cloud kullanıcı adı ve şifrelerinin de sık sık değiştirilmesini tavsiye ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Benzer Durum Apple’da Yaşanmıştı

Benzer Durum Apple’da Yaşanmıştı

Samsung’un veri ihlali ile gündeme geldiği bu konunun bir benzeri geçtiğimiz yıllarda Apple’da yaşanmıştı. Bilindiği üzere şirketin bulut depolama servisi iCloud üzerinden ünlü kişilerin kişisel verileri sızdırılmıştı. Bu kişiler arasında Kate Upton ve Jennifer Lawrence gibi ünlü isimler bulunuyordu. Apple ise o dönem hatayı kendinde bulmamış ve şöyle bir açıklamada bulunmuştu:

“Bazı ünlü isimlerin kişisel fotoğraflarının çalındığını öğrendiğimiz anda şirketimizin mühendisleri sorunun kaynağını bulmak için hemen harekete geçtiler. Müşterilerimizin güvenliği ve kişisel bilgileri, bizim için en büyük öncelik.

40 saati aşkın bir süre boyunca yürüttüğümüz araştırmaların ardından ünlü isimlere yapılan saldırının kullanıcı adlarına, şifrelerine ve güvenlik sorularına yönelik olduğunu ortaya çıkardık fakat yaşanan bu olayın Apple’ın iCloud veya iPhone’umu Bul gibi sistemlerinden kaynaklanmadığını tespit ettik.

Suçluların yakalanması için de yasal işlemleri devam ettiriyoruz. Bu tarz saldırıların önüne geçilmesi için kullanıcılarımıza güçlü bir şifre ve iki adımlı kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirmelerini öneriyoruz.” Geçmişte Apple son olarak ise Samsung’un yapmış olduğu bu açıklamalar şirketlerin suçu kullanıcıya atmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Yapılan yorumlar her iki şirketin de sorumluluk almaktan kaçındığı yönünde. Kimi uzmanlar ise şirketlerin biyometrik doğrulama adı altında sundukları güvenlik sistemlerinin zannedildiği kadar etkin çalışmadığını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum