Yatırım yapmaya başla!

Samsung’un Dördüncü Çeyrek Kazanç Tahmini Beklentilerin %18 Aşağısında

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bugün 2018'in dördüncü çeyreği için kazanç tahminlerini düşürdü. İşte detaylar;
Samsung’un Dördüncü Çeyrek Kazanç Tahmini Beklentilerin %18 Aşağısında

Samsung Electronics, bugünkü açıklamasında dördüncü çeyrek kazançlarının bellek yongası işindeki yetersiz talebin yanı sıra akıllı telefon segmentindeki artan rekabet nedeniyle sert bir şekilde azaldığını söyledi. Güney Koreli teknoloji devi, Aralık’ta sona eren 3 ay boyunca işletme karının yaklaşık 10.8 trilyon Kore wonu (9.67 milyar dolar) olduğunu öngördü. Bu rakamın bir yıl öncesine kıyasla yüzde 28.71 oranında daha az olduğu kaydedilirken, analistlerin öngördüğü 13.2 trilyon Güney Kore wonu seviyesinden de yüzde 18.18 daha az olduğu belirtildi.

Beklenen ortalama Samsung’un üçüncü çeyrekte 17.57 trilyon won olan işletme karından ve Haziran çeyreğindeki 14.87 trilyon faaliyet karından düşük geldi. Geçen sene yılın en kötü performans gösteren şirketlerinden olan Samsung, söz konusu tahmin açıklamasıyla Apple’ın ardından endişeleri artırdı.

Dördüncü çeyrek için konsolide satışların 59 trilyon won olacağı öngörülürken, bu rakam da analistlerin 62.8 trilyon won seviyesinin altında geldi.

Samsung Dördüncü Çeyrek Konsolide Satış Düştü Ayrıca geçen yılın konsolide satışlarının da yüzde 10.57 aşağısındaydı. Çip üreticisi ayrıca veri merkezi müşterilerinden gelen beklentilerin altındaki bellek yongası talebinin, bellek yongası fiyatlarında bariz bir düşüşe ve sevkiyatlarda azalmaya yol açtığını aktardı. Sanford C. Bernstein’ın genel müdürü Mark Newman da konuyla ilgili; “olan şu ki bellek talebi dördüncü çeyrekte gerçekten bir uçurumdan aşağıya düştü” dedi.

Mark Newman öngörülen sayılardaki zayıflığın büyük kısmının veri merkezi talebinin aşağı çekilmesine ve akıllı telefon talebindeki düşüşe bağlı olduğunu dile getirdi.

Mark Newman Samsung Zayıflığı Veri  Merkezi Akıllı Telefon Pazarı ZayıflığıSamsung ve diğer yonga üreticilerinin bellek yongalarını alan veri merkezi şirketlerinin siparişlerini son birkaç ayda yavaşlattıklarını söyleyen Newman, yavaşlamanın Samsung’un devasa kazanç düşüklüğünde itici güç olduğunu aktardı.

“Bu 24 ay süren çok agresif bir büyümeyi takip ediyor. Çünkü Amazon, Microsoft, Google gibi veri merkezi şirketleri aniden yeterince hafızaya sahip oldular ve sipariş vermeyi bıraktılar ki bu da bellek şirketleri için en büyük engellerden biri oldu.” diyen Newman, yine de teknoloji için genel talebin geniş çaplı zayıflıklarının bulunduğunu ve bunun çoğunun Çin’de olduğunu vurguladı.

Samsung pazarlama giderlerinin ve yassı satış hacimlerinin akıllı telefon işinde durgun ve şiddetli bir rekabet piyasasında karlılığın azalmasına yol açtığını bildirdi.

Samsung Dördüncü Çeyrek Kazanç Tahmini Düşüklüğü Uzman YorumlarıInternational Data Corporation’a göre Samsung, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13’ten fazla düşüş göstermişti. Susquehanna Financial Group teknoloji donanım analisti Mehdi Hosseini; “Samsung Electronics gibi bir şirkete baktığınızda, çok pahalı bir operasyona sahip olduklarını görüyorsunuz” diyerek, firmanın dördüncü çeyrekteki tahmini kazançlarındaki düşüklüğün beklenmedik olmadığını belirtti.

Samsung’un önemli bir maliyete sahip yarıiletken üretimi yaptığını anlatan analist; “yani gelir ve sevkiyatınız, belirli hedeflerin altına düştüğünde büyük bir marj baskınız olur” dedi.

Samsung Dördüncü Çeyrek Kazanç Tahmini Düşüklüğü İlgili haberde Samsung’un zayıf rehberliğinin Apple’ın Çin yavaşlamasına işaret ederek satış tahminlerini düşürmesinin ardından gelmesine dikkat çekildi. Keza Çin ekonomisindeki yavaşlama yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyordu ki bu, akıllı telefonlarda ve veri merkezlerinde kullanılan bellek yongalarını Çinli firmalara satan Samsung için de tehlike arz edebileceği anlamına geliyordu.

Samsung aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde bazı bellek yongaları için de üretim tesislerine sahipti ve bunların ticaret savaşından zarar görmeleri muhtemeldi. Çin’in tüketici talebindeki bir yavaşlama da Samsung’un akıllı telefon dahil olmak üzere tüketici elektroniği ticaretini etkileyebilecek nitelikteydi keza uzmanlara göre Çin’in küresel tüketici talebi küresel talebin yüzde 20 ila 30’unu oluşturuyordu. Nihayetinde uzmanlar genel olarak Samsung’un zayıflığının 2019’un ilk yarısına kadar devam edebileceği yönünde yorum bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum