Yatırım yapmaya başla!

Samsung, Corona Virüsüne Rağmen Yüksek Kar Elde Etti

Teknoloji devi Samsung, salgın döneminde yaşanan durgunluğa rağmen karını artırmayı başardı.
Samsung, Corona Virüsüne Rağmen Yüksek Kar Elde Etti

Teknoloji şirketleri her geçen yıl büyümelerini sürdürüyor. Artan satışlar ve birbirinden iddialı ürünler bu büyümede önemli rol oynuyor. Güney Kore merkezli Samsung ise büyüyen başlıca şirketler arasında yer alıyor. Teknoloji devi dünyanın en çok akıllı telefon sevkiyatı yapan üreticisi konumunda. Bununla beraber şirket, akıllı televizyonlar olmak üzere pek çok ürün ve servis ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bir süredir dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, tüm sektörleri olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Şirketlerin tedarik zincirlerinde ve satış oranlarında gözle görülür bir düşüş söz konusu. Samsung cephesinden gelen son raporlar ise şirketin bu durumdan çok fazla etkilenmediğini gösteriyor. Şirkete yakın bazı kaynaklar Samsung’un son durumunu ortaya çıkardı. İlk çeyrek finansal kılavuzunda yer alan bilgiler Samsung’un karını artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Uzmanlar yine de şirketin resmi raporunu yayınlaması gerektiğini belirtiyor.

Samsung Salgına Rağmen Büyüyor

Samsung Salgına Rağmen Büyüyor

Paylaşılan verilere göre teknoloji devi 2020 yılının ilk 3 aylık çeyreğinde 303.99 milyar TL gelir elde etti. Bu rakam şirketin yıllık bazda yüzde 5 oranında bir büyüme gerçekleştirdiğini gösteriyor. Operasyon karında ise yüzde 3 oranında bir artış yaşandı ve 35.41 milyar TL seviyesine gelindi. Kazanç belgesinde şirketin hangi biriminin ne kadar performans elde ettiğini görmek mümkün değil. Bu nedenle Samsung tarafından paylaşılacak olan resmi raporu beklemek gerekiyor.

Analistler Samsung’un kısa vade içerisinde sergilediği performansın beklentiler dahilinde olduğunu belirtiyor. Henüz salgına dair şirket üzerinde olumsuz bir hava görünmüyor. Ancak ilerleyen günlerde zarar yaşanabileceğine dikkat çekiliyor. Özellikle tüketici elektroniği tarafında mağazaların kapalı olması ve ürün satışlarında yaşanan düşüşün bu duruma zemin hazırladığı belirtiliyor. Bir sonraki finans raporunda bu tablo çok daha net bir şekilde görülebilir.

ABD’li şirket Apple, yılın ikinci çeyreğinde hedeflerini düşürdüğünü açıkladığı biliniyor. Counterpoint analisti Tom Kang, “Giderek artan sayıda insan, salgın nedeniyle evlerinden çalıştığı için veri sunucularına yönelik bellek yongalarında yüksek talep var. Ayrıca, dizüstü bilgisayarlara yönelik talepte de bir artış görüyoruz, çünkü dijital olarak çalışmaya hazır olmayan birçok şirket var.” diye konuştu. Önümüzdeki günlerde Samsung’un resmi verilerini açıklaması bekleniyor.

Akıllı Telefonlar için Yeni Ekran Patenti

Akıllı Telefonlar için Yeni Ekran Patenti

Teknoloji devi bir yandan da önümüzdeki süreçte piyasaya süreceği akıllı telefonlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirketin Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne yaptığı başvuru sonrası onaylanan patenti, Galaxy modellerinde farklı bir ekran tasarımına işaret ediyor. Patent ile ortaya çıkan görsellerde, Edge serisinden aşina olduğumuz kenar bölümlerin ekrana eklendiği görülüyor.

Telefonun köşeleri ise ekrandan hariç tutulmuş. Bu tasarımın Galaxy Note 20 serisinde kullanılması beklenmiyor. Ancak gelecek yıl çıkacak olan Galaxy S30 ailesinde yeni ekran patentinin hayata geçtiğine tanık olabiliriz. Samsung, Apple, Huawei gibi şirketler her yıl çok sayıda patent başvurusunda bulunuyor. Bu patentlerin büyük bölümü ise kullanılmıyor. Ekran tasarımına dair son patentin Samsung tarafından hayata geçip geçmeyeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum