Yatırım yapmaya başla!

Samsung Corona Virüsünün Etkilerini Vietnam’daki Tesisleri Sayesinde Hafif Atlatıyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Corona virüsünün etkilerini rakiplerine göre daha hafif yaşıyor.
Samsung Corona Virüsünün Etkilerini Vietnam’daki Tesisleri Sayesinde Hafif Atlatıyor

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Samsung, en yüksek satış adedine ulaşan firma olarak biliniyor. Güney Koreli şirket son olarak geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemileri Galaxy S20 ailesi ve katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip’in tanıtımını gerçekleştirdi.

Bilindiği üzere bir süredir teknoloji şirketlerinin üzerinde Çin’i etkisi altına alan Corona virüsünün gölgesi hakim. Başta Apple olmak üzere pek çok teknoloji devi Corona virüsünün etkisi altında. Son olarak Apple virüs nedeniyle ikinci çeyrek hedeflerini aşağı çekmek durumunda kaldı.

Bu durumun başlıca sebebi ise Apple’ın üretim tesislerinin büyük bölümünün Çin’de yer alması. Şirket ayrıca bir süredir Çin’deki mağaza ve ofislerini kapalı tutuyor. Gelen haberler Samsung’da durumun Apple kadar kötü olmadığını gösteriyor. Güney Koreli teknoloji devinin diğer şirketlere nazaran virüsün etkilerini daha hafif geçirdiği belirtiliyor. Şu an için şirket için olumsuz bir tablo oluşmadığı ifade ediliyor.

Samsung’da İşler Yolunda

Samsung’da İşler Yolunda

Üretim potansiyelinin büyük bölümü Çin’de olan teknoloji şirketleri Corona virüsünün olumsuz etkilerini net bir şekilde hissediyor. Apple ile beraber Xiaomi’nin de çeyrek rakamlarında düşüş olabileceğini açıkladı. Huawei’de ise henüz herhangi bir sorun yaşanmıyor. İşlerin yolunda olduğu bir diğer şirket ise Samsung. Teknoloji devinin üretim tesislerinin önemli bir bölümü Vietnam’da bulunuyor. Bu da Corona virüsünün şirkette fazla bir etki yaratmamasına neden oluyor.

Samsung adına açıklamalarda bulunan bir şirket sözcüsü, Huawei ve Apple gibi rakiplerine göre konum tercihini daha doğru yaptıklarını belirtiyor. Corona virüsünün Çin için risk oluşturduğunu belirten yetkili, Samsung’un bu konuda şanslı olduğunun altını çiziyor. Ancak şirkete yakın kaynaklar Corona virüsü tehdidinin artarak devam etmesi halinde, ilerleyen dönemde Samsung’un da bu durumdan etkilenebileceği belirtiyor.

Samsung için Vietnam Doğru Tercih

Samsung için Vietnam Doğru Tercih

Samsung yetkilileri şirket olarak salgından en az etkilenmek için gereken çalışmaları yaptıklarını ifade ediyor. Araştırma şirketi TrendForce’un hazırladığı rapora göre Huawei’nin ilk çeyrek üretimindeki düşüş yüzde 15, Apple’da yüzde 10 olarak kaydedildi. Samsung’da ise bu oran sadece yüzde 3 olarak açıklandı.

Güney Koreli şirket 2009 yılından bu yana akıllı telefon üretimini Vietnam’da gerçekleştiriyor. Teknoloji devi Çin’deki üretimi sonlandırmıştı. Vietnam’ın Çin’e göre daha ucuz iş gücü sunması ve devlet teşvikleri Samsung’un tercihini bu ülkeden yana kullanmasına neden oldu. Corona virüsü etkisini artırmaya devam ediyor. Ülkede hayatını kaybeden insan sayısı her geçen gün artıyor ve ülkenin ekonomisinin olumsuz etkilendiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum