Yatırım yapmaya başla!

Samsung’a Göre Corona Virüsü Akıllı Telefon Pazarını Daraltacak

Samsung CEO’su Dj Koh, akıllı telefon pazarının bu yıl salgın etkisiyle daralacağını ancak 5G destekli modellere olan ilginin artacağını söyledi.
Samsung’a Göre Corona Virüsü Akıllı Telefon Pazarını Daraltacak

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan üreticisi konumunda. Şirket her yıl farklı seviyelere yönelik akıllı telefon modellerini dünyanın dört bir yanında kullanıcıların beğenisine sunuyor. Son olarak Şubat ayında Galaxy S20 modelleri tanıtıldı ve satışa sunuldu. Bununla beraber dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, tüm sektörleri olduğu gibi teknolojiyi de olumsuz etkiliyor.

Pek çok şirketin üretim süreçleri olumsuz etkilenmekle beraber fiziksel mağazalarını kapatmak durumunda kalıyor. Corona virüsü sebebiyle dünya genelinde hayatını kaybeden insan sayısı 8 bini geçti. Salgına yakalanan insan sayısı ise 200 bin barajını aşmış durumda. Dünyanın pek çok ülkesinde sokağa çıkma yasağı olmakla beraber diğer ülkelerde ise insanların sokağa çıkmamaları isteniyor.

Dolayısıyla ürün satışlarının da olumsuz etkilenmesi söz konusu oluyor. Teknoloji devi Samsung ise bu duruma dair yeni bir değerlendirmede bulundu. Samsung akıllı telefon pazarında 2020 yılı içerisinde daralma bekliyor.

Samsung’dan Pazar Tahmini

Samsung’dan Pazar Tahmini

Güney Kore merkezli teknoloji devi akıllı telefon sektörünün baş aktörü konumunda. Şirket salgın nedeniyle bu yıl akıllı telefon satışlarında düşüş beklentisini açıkladı. Teknoloji devinin CEO’su Dj Koh konuyla ilgili açıklamasında, “Bu yılki akıllı telefon pazarının Corona virüsü salgını sonrasında daralmasını bekliyoruz, ancak 5G akıllı telefonlara olan talep artacak.” ifadelerine yer verdi. Açıklamanın dikkat çeken tarafı ise 5G destekli telefonlara olan talebin artması olmakta.

Dj Koh ayrıca şirket olarak farklı fiyat seviyelerinde yeni akıllı telefonlar sunmaya devam edeceklerini söyledi. Çeşitliliğin artması ile beraber satışları teşvik edeceklerini söyleyen Samsung CEO’su, verimliliği de artıracaklarının altını çizdi. Akıllı telefon pazarında daralma olmasına rağmen 5G’deki büyüme beklentisinin farklı sebepleri mevcut.

5G akıllı telefonlar haricinde otonom araç, yapay zeka ve yonga pazarında aktif olarak kullanılıyor. Bu sektörlerdeki talebin artması ile beraber 5G pazarının büyümesi bekleniyor. DJ Koh ayrıca ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim nedeniyle yarı iletken fiyatlarının düştüğüne dikkat çekti.

Samsung’da Üretim Sıkıntısı Yaşanmıyor

Samsung’da Üretim Sıkıntısı Yaşanmıyor

Corona virüsünün hızla yayılması ile beraber pek çok şirketin üretim süreçlerinde aksamalar yaşandığı biliniyor. Özellikle üretim tesisleri Çin’de olan şirketlerin fazlasıyla bu durumu yaşadığını söyleyebiliriz. Samsung’un üretim tesislerinin büyük bölümü ise Vietnam’da bulunuyor. Bu nedenle şirketin üretimlerinde bir sorun yaşanmadığı belirtiliyor. Ancak Samsung’un kendi evi Güney Kore’de salgının yaygın olması da endişe yaratıyor.

Şirketin üretim süreçlerine dair açıklamalarda bulunan Samsung eş CEO’su Hs Kim, bugüne kadar herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını ancak araştırmalarına devam edeceklerini söyledi. Kim açıklamasında, “Corona virüsü bir diğer adıyla Covid-19, Güney Kore’de bir miktar bastırıldı ancak dünya çapında yeni başlıyor. Corona virüsün, dağıtımı ve tüketicileri nasıl etkileyeceğini henüz tam olarak belirleyemiyoruz. Buna hazırlanmak için daha fazla araştırma yapacağız.” ifadelerinde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum