Yatırım yapmaya başla!

Samsung Çin’de Bulunan Akıllı Telefon Üretim Tesisini Kapattığını Duyurdu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Çin’de bulunan akıllı telefon tesisini kapattığını duyurdu. Daha önce benzer bir kararı Sony almıştı.
Samsung Çin’de Bulunan Akıllı Telefon Üretim Tesisini Kapattığını Duyurdu

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Samsung, sektörün pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteriyor. Her ne kadar şirketin adını ağırlıklı olarak akıllı telefonlar ile duyuyor olsak da teknolojinin neredeyse her alanında Samsung’un ürettiği bir ürüne rastlamak mümkün. Teknoloji devi akıllı telefon satışları ile pazarda en büyük paya sahip konumda. Her yıl piyasaya çok akıllı telefon modeli sunan Samsung, milyonlarca satış adedine ulaşıyor.

Şirketlerin satışa sundukları ürünlerden maksimum oranda kar elde etmeleri adına üretim sürecinin en uygun şekilde planlanması gerekiyor. Günümüzde pek çok teknoloji firması ucuz iş gücü başta olmak üzere çeşitli sebepler nedeniyle üretim tesislerini Çin’de konumlandırıyor. Tabi bu durum beraberinde şirketler arasında rekabeti getiriyor.

Güney Kore merkezli firma Samsung, pek çok ülkede olmak üzere Çin’de de üretim tesislerine sahip. Ancak şirket aldığı son karar ile ülkedeki akıllı telefon üretimini durdurduğunu duyurdu.

Samsung’dan Çin Kararı

Samsung’dan Çin Kararı

Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticisi dünyanın pek çok bölgesinde üretim tesisine sahip. Şirketten yapılan son açıklama ise Çin’de akıllı telefon üretiminin durdurulacağına işaret ediyor. Alınan karara başlıca sebep olarak ülkede ağırlaşan rekabet koşulları gösteriliyor.

Benzer bir kararı yakın geçmişte Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony almıştı. Akıllı telefon pazarında rakiplerine göre daha dar bir pazara sahip olan Sony, Çin’de üretimi durduracağını ve faaliyetlerine Tayland’da devam edeceğini açıklamıştı.

Bir diğer akıllı telefon üreticisi Apple ise akıllı telefon üretiminin büyük bölümünü Çin’de gerçekleştirmeye devam ediyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle Apple’ın da yakın gelecekte üretim tesislerini Hindistan gibi farklı pazarlara kaydırabileceği konuşuluyor. Samsung Çin’de telefon üretimini durduruyor ancak dünyanın en büyük pazarında satış yapmaya devam edecek.

Teknoloji devinden verimliliğin artırılması gerekçe gösterilerek yapılan açıklamada “Üretim ekipmanı, pazar gereksinimlerine dayalı küresel üretim stratejimize bağlı olarak, diğer üretim sahalarını yeniden tahsis edeceğiz” ifadelerine yer verildi. Kapatılan tesisin üretim kapasitesi ve çalışan sayısı ise bilinmiyor. Şirketin yine Çin gibi düşük iş gücüne sahip Vietnam, Hindistan gibi ülkelerde akıllı telefon üretimi yaptığı biliniyor.

5G Destekli Tablette Sona Yaklaşılıyor

5G Destekli Tablette Sona Yaklaşılıyor

Akıllı telefon pazarının önde gelen şirketi Samsung, geliştirdiği tablet ürünleriyle de kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Bu yıl itibariyle 5G teknolojisinin yeni nesil akıllı telefonlara geldiğine tanık oluyoruz. Samsung yeni tablet modeli Galaxy Tab S6 5G ile dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Bu yıl içerisinde Galaxy S10, Note 10 ve Galaxy Fold gibi popüler ürünlerine 5G desteğini kazandıran Samsung, toplamda 2 milyon satış rakamına ulaştı.

Galaxy Tab S6 ile 5G desteği tablet ürününe gelmiş olacak. Gelen sızıntılara göre yeni tabletin kısa süre içerisinde satışa sunulabileceği görülüyor. Çıkacak olan tablet ile ilgili çok fazla bir teknik veri mevcut değil. Belirtilene göre 5G desteğine sahip tablet, bu yılın sonuna doğru satışa çıkabilir. Önümüzdeki günlerde yeni bilgilerin çıkması beklenen Galaxy Tab S6’nın 650 dolar fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum