Yatırım yapmaya başla!

Samsung Salgından Etkisiyle Akıllı Telefon Üretim Kapasitesini Düşürüyor

Teknoloji devi Samsung’un üretim planlarında salgın nedeniyle değişiklikler söz konusu.
Samsung Salgından Etkisiyle Akıllı Telefon Üretim Kapasitesini Düşürüyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda. Şirket geçmiş yıllardan bu yana Apple ve Huawei gibi rakiplerinin önünde ve daha fazla pazar payına sahip. Dünyadaki tüm sektörlerde olduğu gibi teknoloji sektörü de son dönemdeki Corona virüsünden fazlasıyla olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon pazarına dair yapılan araştırmalar, sektörün salgın etkisiyle zor günler geçirdiğini net bir şekilde ortaya koydu.

Uzmanlar önümüzdeki günlerde akıllı telefon pazarını daha zor günlerin beklediğini belirtiyor. Apple, Huawei, Samsung gibi dünyanın önde gelen akıllı telefon devlerinin satış rakamlarında önemli bir düşüş söz konusu. Bu durum üretim planlarının da yeniden şekillenmesine neden oluyor. Samsung’a yakın kaynaklar şirketin üretim planlarını yeniden hazırladığını belirtiyor. Şirketin hedeflerinde önemli oranda bir düşüş yaşandığı gelen bilgiler arasında.

Samsung Zor Günler Yaşıyor

Samsung Zor Günler Yaşıyor

Teknoloji devi Samsung her yıl ortalama 300 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiriyor. Salgın nedeniyle uygulanan sosyal izolasyon kuralları nedeniyle üretim kapasitesinin de olumsuz etkilendiği ifade ediliyor. Şirketin Hindistan, Brezilya ve Güney Kore’de bulunan üretim tesislerini durdurduğu biliniyor. Bununla beraber geçtiğimiz ay üretilmiş olan akıllı telefonların büyük bölümünün satılamadığı gelen bilgiler arasında. Analistler Samsung için işlerin zorlaşmaya devam ettiğinin altını çiziyor.

Piyasa talebinin azalması ile beraber telefonlar şirketin elinde kalmış durumda. Ancak buna rağmen yılın ilk çeyreğindeki gelen talepler doğrultusunda üretimin devam ettiği belirtiliyor. Nisan ayında üretim kapasitesinde düşüş olduğu bilinmekle beraber, geçtiğimiz yıllara göre bir azalma olduğuna dikkat çekiliyor. Uzmanlar yılın ikinci çeyreğinde de kötü gidişatın devam edeceğini ifade ediyor. Normalleşme sürecinin ise üçüncü çeyrekten itibaren başlayacağı tahmin ediliyor.

Tüm akıllı telefon üreticileri için küresel pazardaki satış oranlarının yüzde 10 düşeceği söyleniyor. Samsung ise Nisan ayı içerisinde sadece 10 milyon akıllı telefon üretimi gerçekleştirecek. Şirketin aylık telefon üretiminin 25 milyon olduğu düşünülünce, yaşanan durumun vehameti daha net bir şekilde görünüyor.

Samsung’dan 5G Rekoru

Samsung’dan 5G Rekoru

Teknoloji devi arz talep sorunları ile boğuşurken, bir yandan da çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana hayatımıza girmeye başlayan 5G teknolojisine dair yatırımlar her geçen gün hızla artıyor. 5G destekli telefon üretimi gerçekleştiren Samsung, laboratuvar ortamlarında yüksek hız denemeleri gerçekleştiriyor. Samsung Electronics yaptığı test ile yüksek frekans bandına sahip çok fazla kanalı bir araya getirdi ve 5G hız testi gerçekleştirdi.

Yapılan test ile Samsung dünyanın en hızlı 5G testini gerçekleştirmiş oldu. 1000’in üzerinde aten kullanılan testte 8.5 Gbps gibi rekor bir hıza ulaşıldı. Testte iki cihaz arasında yüksek frekansta sinyal gönderimi yapıldı. Her iki cihaz da 4.3 Gbps hıza ulaştı ve toplamda 8.5 Gbps hız elde edilmiş oldu.

Geçtiğimiz aylarda Samsung ile beraber telekomünikasyon devi Verizon iş birliği ile beraber 5G’ye yönelik deneyler yapılmıştı. Ancak her iki şirket de bu verileri paylaşmadı. Samsung yetkilileri Güney Kore ve ABD’de 5G’ye yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Şirket ayrıca Japonya’daki çalışmaları da desteklediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum