Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Samsung Akıllı Telefon Karını Son Yılların En Yüksek Seviyesine Taşıdı

Samsung üçüncü çeyrekte akıllı telefon satışlarından son 6 yılın en yüksek karına ulaştı.
Samsung Akıllı Telefon Karını Son Yılların En Yüksek Seviyesine Taşıdı

Akıllı telefon pazarı her yıl daha da büyüyor. Sektörün önde gelen şirketleri birbirinden iddialı akıllı telefon modelleri ile milyonlarca kullanıcının karşısına çıkıyor. Bu pazarın baş aktörlerinden birisi ise Güney Koreli teknoloji devi Samsung olmakta. Şirket uzun yıllardır yapılan pazar araştırmalarında Samsung dünyanın en fazla akıllı telefon sevkiyatı yapan üreticisi olarak görünüyor. Şirketin bu pazardaki en büyük rakipleri ise Huawei ve Apple olmakta.

Samsung giriş ve orta seviye telefonlarının yanı sıra amiral gemisi modeller ile tüketicilerin ilgisini çekiyor. Şirketin üst seviye telefonları olarak Galaxy S ve Note serilerine her yıl yenileri ekleniyor. Teknoloji devi 2020 yılının üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Paylaşılan rapor şirketin son yılların en yüksek kar oranına ulaştığını gösteriyor. Küresel pazarı adeta domine eden şirket ABD ve Hindistan pazarındaki üstünlüğü ile dikkat çekiyor.

Samsung Karını Artırdı

Samsung Karını Artırdı

Samsung tarafından açıklanan üçüncü çeyrek raporu kar oranındaki artışı ortaya koyuyor. Şirket geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karını yüzde 18,8’den yüzde 32,6’ya kadar çıkardı. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Samsung’un rakiplerinin en güçlü olduğu pazarları da domine etmesi oldu. Teknoloji devi ABD’de Apple’ı, Hindistan’da ise Xiaomi’yi geçmeyi başardı. Samsung’un ulaştığı bu kar oranı 2014 yılından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Şirket o dönem ikinci çeyrekte yüzde 37,9’luk kar oranına ulaşmıştı. Samsung’un, Apple’a nazaran karını bu denli artırmasında her seviyeye yönelik akıllı telefonlar geliştirmesi rol oynuyor. Apple ağırlıklı olarak premium seviye iPhone modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Samsung çok geniş bir ürün yelpazesi ile pazarda yer alıyor. Ancak genel olarak bakıldığında Apple’ın, Samsung’a göre kar payının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

ABD’li şirket yüzde 60,5 oranında kar payına sahip. Bu oran geçtiğimiz sene yüzde 66,9 seviyesindeydi. Gelir payı olarak yine Apple, Samsung’un önünde bulunuyor. Apple’ın gelir payı yüzde 29,5 olurken, Samsung’un payı yüzde 22,6 seviyesinde kaldı. Çinli şirketler Xiaomi ve Huawei’nin kar payları ise yüzde 14,1 ve yüzde 12,7 olarak görülüyor. Apple bu yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 11,9’luk payı ile dördüncü sırada yer aldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum