Yatırım yapmaya başla!

Samsung 5G Telefon Satışlarında COVID-19 Nedeniyle Beklediği Performansı Elde Edemedi

Samsung’un 5G destekli telefonları beklenen satış rakamlarını yakalayamadı.
Samsung 5G Telefon Satışlarında COVID-19 Nedeniyle Beklediği Performansı Elde Edemedi

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung çok geniş bir ürün yelpazesi ile dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Şirketin son dönemde akıllı telefon modelleri ile adından daha çok söz ettirdiği görülüyor. Yapılan pazar araştırmaları Samsung’un akıllı telefon rekabetinde ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

Geçtiğimiz yılda bu yana kullanıcılar 5G teknolojisi ile tanışmaya başladı. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi başlıca üreticiler 5G özelliğine sahip telefonlarını satışa sunuyor.Geçtiğimiz aylarda yapılan araştırmalarda Samsung’un 5G pazarındaki rekabette başı çektiği belirtiliyordu. Ancak son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle işlerin pek iyi gitmediği konuşuluyor.

İlerleyen dönemde rakiplerin de yeni modellerini piyasaya sürmesi ile beraber Samsung’u daha zor günlerin beklediği ifade ediliyor. Gelecek yıl Apple’ın da bu özelliği sunması bekleniyor ve dolayısıyla Samsung’un, Huawei ve Apple karşısında kolay olmadığı belirtiliyor.

5G’de Rekabet Artacak

5G’de Rekabet Artacak

Akıllı telefon üreticileri birbirinden iddialı modeller ile kullanıcılarına sunduğu deneyimi sürekli iyileştiriyor. 5G altyapısına yönelik yatırımlar ile paralel olarak bu desteğe sahip telefonların da ilerleyen günlerde hayatımızda daha fazla yer alması bekleniyor. Samsung ve Huawei’nin yanı sıra önümüzdeki günlerde Apple’ın da yeni iPhone modelleri ile bu rekabete ortak olacağı biliniyor.

Bir süredir Çin ile ABD arasında yaşanan ticari gerilim Samsung’un rekabette aradan sıyrılmasına neden olmuştu. Ancak buna rağmen Huawei’nin 5G rekabetinde Samsung’u geçtiği belirtiliyor. COVID-19’un olumsuz etkilerini hisseden şirket gelecek yıldan itibaren 5G pazarında Apple ile rekabet edecek.

Strategy Analytics’in tahminlerine göre Apple, iPhone 12 modelleri ile bu rekabette ikinci sırada yer alacak. Apple’ın pazar payının yüzde 21,4 olacağı tahmin ediliyor. Samsung için bu tahmin yüzde 17,8 seviyesinde. 2021 yılından itibaren Samsung, Apple ve Huawei arasında 5G çekişmesinin bir üst seviyeye çıkacağını söyleyebiliriz.

Samsung COVID-19’a Özel Kılıf Geliştiriyor

Samsung COVID-19’a Özel Kılıf Geliştiriyor

Dünyayı son dönemde etkisi altına alan COVID-19’a karşı teknoloji firmaları yeni çözümler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar virüsün yayılması için en uygun alanlardan birisinin akıllı telefonlar olduğunu gösteriyor. Elimizden düşürmediğimiz bu cihazlar virüsün ulaşmasında önemli rol oynuyor. Samsung ise bu durumun önüne geçmek için yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor. Güney Koreli şirket antimikrobiyal kaplama özelliğine sahip bir kılıfın patentini aldı.

Samsung 30 Haziran tarihinde bu patent için birden fazla ülkeye başvurdu. Patentin açıklamasında, “Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için koruyucu kap ve kılıf” ifadeleri yer alıyor. Geliştirilecek olan kılıfın üzerinde mikrobik organizmaların barınamayacağı belirtiliyor. Kaplamanın 90 gün boyunca etkili olduğu ve bu süre içerisinde insanları COVID-19’dan uzak tutacağı ifade ediliyor.

Telefon üzerindeki kaplama sayesinde virüs oranı sadece 10 dakika içerisinde yüzde 90 oranında azalma gösteriyor. İki saat içinde ise bu oran yüzde 99,9’a kadar çıkıyor. Şirket bu kılıfları sadece kendi telefonlarına özel olarak geliştirecek. Yeni kılıfların ne zaman tanıtılacağı şu an için bilinmiyor.

Ağustos ayında düzenlenecek Unpacked etkinliğinde Samsung bu kılıfları tanıtarak bir sürpriz yapabilir. Etkinlikte Galaxy Note 20, Galaxy Fold 2 ve Galaxy Z Flip 5G modelleri tanıtılacak. Telefonların yanı sıra tablet modelleri için de bu kılıfın geliştirileceği tahmin ediliyor. Kılıfın da bu modeller ile beraber tanıtılması şaşırtıcı olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum