Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Samsung 3Ç19’da Kârın Geçen Yıla Göre %56 Düştüğünü Açıkladı

Zorlu ortam koşullarına dikkat çeken Samsung, kârının geçen yıla göre yüzde 56 düştüğünü bildirdi.
Samsung 3Ç19’da Kârın Geçen Yıla Göre %56 Düştüğünü Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yonga üreticileri için zorlu bir ortamda Samsung Electronics, Eylül ayında sona eren üç aylık faaliyet kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56 düştüğünü açıkladı. Samsung’un faaliyet kârı, toplamda dört çeyrektir düşüş kaydediyor.

Ancak bu rakam, önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 18 arttı. Ayrıca şirketin bu ayın başlarında verdiği rehberliğe göre daha iyi bir sonuç elde etti. Analistler, yonga üreticilerinin düşük fiyatlar ve bellek yongası talepleri nedeniyle mücadele ettiği yarı iletken alanında yavaş bir toparlanma olabileceğini söylüyorlar.

Samsung’un hisse senetleri sabah işlemlerinde yüzde 1,59 oranında değer kazanırken, Asya borsaları FED’in üçüncü kez faiz indirimi yapmasıyla birlikte çoğunlukla yükseldi.

Şirketin faaliyet kârı, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 17,57 trilyon won iken, 2019’un üçüncü çeyreğinde 7,78 trilyon won olarak açıklandı. Net kârı ise bir yıl önce 13,15 trilyon won iken, bu çeyrekte 6,29 trilyon won oldu.

Konsolide satışları, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 65,46 trilyon won iken, bu yılın üçüncü çeyreğinde 62 trilyon won olarak gerçekleşti. Hisse başına temel kazanç ise 2018’in üçüncü çeyreğinde 1909 won iken, bu çeyrekte 899 won oldu.

Samsung’un Yeni Görünümü

Samsung'un Yeni GörünümüDördüncü çeyrekte Samsung, genel mevsimsel etkiler nedeniyle bileşenlerin durgunlaşmasını beklerken, pazarlama giderlerinin yıl sonu akıllı telefon satışlarına bağlı olacağını belirtti.

Teknoloji devi, küresel makroekonomik belirsizliklere cevaben müşteriler tarafından envanterin arkasında çeyrek bazda bellek yongası talebinin hafifçe artmasını beklediğini de görünüme ekledi. Akıllı telefonlarda ve veri merkezlerinde kullanılan bellek bileşenleri, Samsung’un ana kâr etme işini oluşturur.

Samsung, “Mobil ekranların, bazı premium akıllı telefonlar için talebin başlangıçtaki beklentilerinin gerisinde kalması ve bazı üretim hatlarındaki düşük kullanıma bağlı maliyetlerin artması nedeniyle önümüzdeki çeyrek dönemde daha zayıf sonuçlar bildirmesi bekleniyor,” dedi.

Şirket, mobil işletme için dördüncü çeyrek kazançlarının, artan pazarlama maliyetleri ve akıllı telefon gönderilerindeki düşüş nedeniyle üçüncü çeyrekten azalacağını belirtti.

2020 için Samsung, bellek işinde katı bir talep öngördüğünü ancak dış ortamdaki belirsizliklere karşı tedbirli olduğunu belirtti. Ayrıca gelecek yıl 5G ürünleri ve katlanabilir cihazlar için satış artışı bekliyor.

Analistler, 5G dağıtımının gelecek yıldan itibaren yarı iletken alandaki toparlanmanın teşvik edilmesine yardım etmesi gerektiğini söyledi. 5G, daha hızlı veri aktarımı ve artan web trafiği seviyelerini taşımak için daha fazla bant genişliği sağlamayı amaçlayan beşinci nesil yüksek hızlı mobil internet anlamına geliyor.

3. Çeyrek Dağılımı

3. Çeyrek DağılımıSamsung, bellek yongası pazarındaki zayıflığın daha güçlü akıllı telefon satışlarına ağırlık verdiğini ve üçüncü çeyrekte mobil OLED ekranlarda kullanımın arttığını söyledi. OLED, daha net görüntüler sağlayan bir ekran türüdür.

Akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanılan bellek bileşenlerini içeren yarı iletken işi, bir önceki yıla göre yüzde 77 düşüşle 3,05 trilyon wonluk üç aylık faaliyet kârı elde etti.

Bilişim ve mobil işletmesi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 2,92 trilyon elde ederken, ikinci çeyreğe göre yüzde 87 arttı. Gelir ise 29,25 trilyon won oldu.

Samsung, çeyrek dönem için mobil kazançlarının daha iyi bir ürün karması ve toplu pazar segmentinde daha yüksek karlılık olan amiral gemisi Galaxy Note 10’un sağlam gönderimleri nedeniyle geliştiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu