Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Salgınla Mücadele Eden Çin’den Ekonomiyi Destekleyici Adım

Çin’de günlük vakalar rekor kırarken, sıkı tedbirlerin ekonomide yarattığı zarar nedeniyle bankalara likidite desteği sağlanacak.
Salgınla Mücadele Eden Çin’den Ekonomiyi Destekleyici Adım
HABER GİRİŞ

Çin’de uzun zamandır uygulanan sıfır vaka politikasına rağmen yeni vakalar görülmeye devam ediyor. 24 Kasım’da resmi verilere göre 31 binden fazla yeni vaka bildirildi. Bu sayı, salgının yeni ortaya çıktığı 2020 yılındaki en yüksek günlük vaka sayısından bile fazla.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, daha katı tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Günlük vaka sayısının rekor kırdığı Çin’de uygulanan karantina tedbirleri ekonomiye büyük darbe vuruyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre kısmi karantina uygulanan bölgeler, gayri safi yurt içi hasılanın beşte birini oluşturuyor.

Hal böyle olunca, Çin Halk Bankası (PBOC) kolları sıvadı. Ekonomiyi desteklemek için bankalara likidite sağlanacağı bildirildi.

Bankalara 70 Milyar Dolarlık Kaynak Ayrıldı

Cuma günü yapılan açıklamaya göre salgınla mücadele eden ekonomiyi desteklemek için bankalara 69,8 milyar dolara tekabül eden 500 milyar yuan uzun vadeli likidite sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

PBOC’nin 5 Aralık’tan itibaren bankalar için zorunlu karşılık oranını 25 baz puan düşüreceği bildirildi. Bu adımın, finansal kurumlar için ağırlıklı ortalama oranını yüzde 7,8’e indireceğine dikkat çekildi.

Vaka sayılarındaki artış son zamanlarda ekonomik büyümeye dair endişeleri alevlendirdi. Bunun üzerine hükümet, hanehalkını ve krizde olan emlak sektörünü desteklemek için bir dizi önlemi devreye aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın