Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgınla Mücadele Eden Çin’den Ekonomiyi Destekleyici Adım

Çin’de günlük vakalar rekor kırarken, sıkı tedbirlerin ekonomide yarattığı zarar nedeniyle bankalara likidite desteği sağlanacak.
Salgınla Mücadele Eden Çin’den Ekonomiyi Destekleyici Adım

Çin’de uzun zamandır uygulanan sıfır vaka politikasına rağmen yeni vakalar görülmeye devam ediyor. 24 Kasım’da resmi verilere göre 31 binden fazla yeni vaka bildirildi. Bu sayı, salgının yeni ortaya çıktığı 2020 yılındaki en yüksek günlük vaka sayısından bile fazla.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, daha katı tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Günlük vaka sayısının rekor kırdığı Çin’de uygulanan karantina tedbirleri ekonomiye büyük darbe vuruyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre kısmi karantina uygulanan bölgeler, gayri safi yurt içi hasılanın beşte birini oluşturuyor.

Hal böyle olunca, Çin Halk Bankası (PBOC) kolları sıvadı. Ekonomiyi desteklemek için bankalara likidite sağlanacağı bildirildi.

Bankalara 70 Milyar Dolarlık Kaynak Ayrıldı

Cuma günü yapılan açıklamaya göre salgınla mücadele eden ekonomiyi desteklemek için bankalara 69,8 milyar dolara tekabül eden 500 milyar yuan uzun vadeli likidite sağlanacak.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

PBOC’nin 5 Aralık’tan itibaren bankalar için zorunlu karşılık oranını 25 baz puan düşüreceği bildirildi. Bu adımın, finansal kurumlar için ağırlıklı ortalama oranını yüzde 7,8’e indireceğine dikkat çekildi.

Vaka sayılarındaki artış son zamanlarda ekonomik büyümeye dair endişeleri alevlendirdi. Bunun üzerine hükümet, hanehalkını ve krizde olan emlak sektörünü desteklemek için bir dizi önlemi devreye aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu