Yatırım yapmaya başla!

Salgından Dolayı İşsiz Kalan İngiliz Vatandaşlarına Hükümetten Destek Geldi

Ülkelerin koronavirüse karşı verdiği mücadele tam gaz devam ediyor. İngiltere'de hükümet tarafından çalışamayan vatandaşlara maaş ödeneği sağlanmasına karar verildi.
Salgından Dolayı İşsiz Kalan İngiliz Vatandaşlarına Hükümetten Destek Geldi

Koronavirüsle mücadelede tıpkı diğer ülkeler gibi İngiltere de var. Küresel çapta 2 milyon 418 bine dayanan toplam vakanın ortasında İngiltere’de 121 binin üzerinde vakanın kaydedildiği ve 16 bini aşkın ölümün meydana geldiği belirlendi. Önlemlerin diğer ülkelere kıyasla daha yavaş alınması ve sağlık sektörünün yetersizliği koronavirüsten en ağır darbeyi alan ülkeler arasında İngiltere’nin de yer almasına neden olmuştu.

Salgın kaynaklı duran ekonomi faaliyetler İngiltere’de öyle bir noktaya gelmişti ki ekonomisinde yüzyılın daralmasının yaşanabileceği gündeme geldi.

Şirketlerin kapanması ve ardından vatandaşların işsizlikle boğuşması, ülke ekonomisini yerle bir etmeye yetti. Salgın için alınan önlemlerin ise en az Mayıs ayı sonuna kadar devam edileceği kararlaştırılmışken, geçtiğimiz hafta bazı kısıtlamaların kaldırabileceği gündeme geldi.

Ülkede bir yandan salgınla mücadele sürerken diğer taraftan da kısıtlamaların kaldırılmasının düşünülmesi ekonomik faaliyetlerin daha fazla zarar görmesini önlemek amaçlıydı. En azından genç nüfusta karantina önlemlerinin gevşetilmesi işe geri dönüş için atılmış bir adım olabilirdi.

İngiliz Hükümetinden Ülkedeki İşsizlere Destek Veren Karar Geldi

İngiliz Hükümetinden İşsizlere Destekİngiliz hükümeti, ülkede karantina önlemlerinden dolayı çalışamayan vatandaşlara maaş desteği vereceğini açıkladı. İstihdam Koruma Planı kapsamında işçi maaşlarının %80’i karşılanacak. Fakat sınırın 2500 sterlini aşmaması şart koşuldu.

İngiltere Ticaret Odası direktörü Adam Marshall, şu ifadeleri kaydetti;

Adam Marshall İfadeleriİngiliz Maliye Bakanı Rushi Sunak, Nisan ayı sonu için söz verilen destek paketlerinin  gerçekleştirildiğini belirtti. Maaş ödemesi almak isteyenlerin başvuruları bugünden itibaren alınacak ve şartlara uyum sağlaması halinde maaşa bağlanacak. Ayrıca bu tarz desteklerin salgın gidişatına göre uzatılabileceği de belirtildi.

İngiltere 2010-2020 İstihdam
Kaynak: Statista

Yukarıda İngiltere’nin 2010 – 2020 yılları arasındaki istihdam oranlarını görüyorsunuz. Koronavirüsün etkileri grafiğe yansımamış olacak ki 2020 yılında ülkede istihdam edilenlerin oranında artış olduğu görülüyor. Salgının etkileri düşünüldüğünde ülkedeki işsizlik rakamlarının gelecek verilere yansıması kaçınılmaz olabilir. Zira ülke ekonomisinin 1930’lardan bu yana  en kötü çöküşle karşılaşabileceği düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum