Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler Salgının Bölgesel Tedarik Zincirleri Oluşturacağını Söylüyor

Ekonomistlere göre; koronavirüs, küreselleşmeyi tersine çevirecek ve bölgesel tedarik zincirleri oluşturacak.
Ekonomistler Salgının Bölgesel Tedarik Zincirleri Oluşturacağını Söylüyor

Ekonomistler yılın ilk günlerinde 2020’nin küresel yavaşlama yılı olacağını söylemişlerdi. Hatta PwC tarafından yapılan tahminde, küresel ekonomik büyümenin 2020’de %3,4 civarında artacağı söylenmişti. Fitch Ratings ise son küresel ekonomik görünüm raporunda %3,9 daralma tahmininde bulundu.

Bu tahminlerin nedeni, hepimizin bildiği gibi koronavirüs pandemisidir. Bugün Ekonomist İstihbarat Birimi tarafından yayımlanan bir rapor, virüsün küreselleşmeyi tersine çevireceğini ve bölgesel tedarik zincirleri oluşturacağını iddia etti.

Ekonomistler, şirketlerin Çin üretimine bağımlılıklarını azaltmaya çalıştıkça, koronavirüs krizinin temelde küresel ticareti yeniden şekillendireceğini düşünüyor.

Küresel Ticaret Yeniden ŞekillenecekÇin’in uluslararası ticaretteki hakimiyeti, ülkenin 2001 yılında DTÖ’ye kabul edilmesinden bu yana büyümüştür. Bu etkinlik, çok uluslu şirketlerin ülkedeki üretim ve talep fırsatlarından yararlandıkları için küreselleşme dalgasına yol açmıştır.

EIU raporunun yazarları, koronavirüsün küreselleşmeyi durdurmakla kalmayıp tersine çevireceğini düşünüyorlar. ABD-Çin ticaret savaşı ve Çin’deki ücret artışları da bunun nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca ticaret savaşı bazı şirketleri, Asya’nın diğer bölgelerine tedarik zincirleri yerleştirmeye teşvik etmiştir.

Raporda, “Covid-19 diğer sektörlerde daha fazla şirketi tedarik zincirlerinin bir kısmını yeniden yerleştirmeye zorlayacak. Bunun sonucu, hem daha az Çin odaklı hem de daha çeşitli bir Asya tedarik zinciri ağı olacak,” ifadelerini kullandılar.

Küresel firmalar, salgının neden olduğu arz şokundan sonra dayanıklılıklarını artırmanın yollarını aradıkları için Çin’den uzaklaşma eğiliminin artacağı da söylendi.

Çin'den Uzak Bölgesel Tedarik ZincirleriEIU, “Küresel bir şirket, Amerika ve Avrupa’da yarı bağımsız bölgesel tedarik zincirleri inşa ederek, ağlarına gelecekteki şoklara karşı bir koruma sağlayacaktır. Bu lüksün sahibi olan şirketler için koronavirüsten kaynaklanan kilitlenmeler ve fabrika kapanışları ortaya çıktıkça, anahtar bileşenlerin üretimini bir bölgeden diğerine kaydırabilecekler,” ifadelerine dikkat çekti.

Rapora göre; daha fazla şirket bu yönde karar aldıkça bölgesel tedarik zincirlerine geçiş, bu krizin kalıcı bir sonucu olacak. İlaç, tarım ve enerji gibi birçok sektör, küresel sağlık krizinin ortasında, Çin gibi ekonomilere güvenmeleri ve uluslararası lojistik ile ilgili konuların tedarik zincirleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle baskı altına girmiştir.

EIU, koronavirüs pandemisinin şirketleri tedarik zincirlerini yeniden düşünmeye teşvik edecek tek sorun değildir. Ticaret savaşı bu noktada ilk sorun olarak karşımıza çıkıyordu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaklaşık 3 yıldır devam eden ticaret savaşı, küresel tedarik zincirine zarar vermiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum