Yatırım yapmaya başla!

Salesforce Fütüristine Göre Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak!

Salesforce’da stratejik planlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Peter Schwartz, yapay zekanın insanların yerini almayacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Salesforce Fütüristine Göre Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak!

Salesforce’da stratejik planlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Peter Schwartz, Salı günü Singapur’daki FinTech Festivali’nde; yapay zekanın insanların yerini almayacağını söyledi. Ünlü gelecek bilimci, yapay zekanın insanları daha yetenekli hale getireceğini kaydetti.

İlaveten gelecek bilimci Schwartz, yapay zekanın en sıradan şeyler hakkında düşünmek yerine insanların yaratıcılık ve çevresiyle uyum becerisi gibi konulara odaklanmalarına izin vereceğini aktardı. Bu noktada Schwartz’ın yapay zeka yorumlarının Dünya Ekonomik Forumu’nun Eylül ayındaki bir raporu ile uyumluydu.

Kaldı ki bu raporda Dünya Ekonomik Forumu, otomasyon teknolojilerindeki gelişmeler ile yapay zekanın 2022’ye kadar 58 milyon yeni iş ile sonuçlanabileceğini öngörmüştü.

Salesforce Yöneticisine Göre Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak!“Bugün akıllı telefonlarımız var ama bu iş Blackberry ve Palm Pilot ile başlamıştı ki neyin geleceğine dair bir ipucu almıştınız” diyen Salesforce yöneticisi, yapay zekanın geleceğini nerede gördüğünü akıllı telefon endüstrisinde yaşanan gelişmeleri örnek göstererek anlattı. Ayriyeten benzer bir şekilde Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si gibi kişisel dijital yardımcıların bir sonraki dalganın başlangıcı olarak nitelendirdi.

Ticaret savaşının yapay zeka geliştirmeleri üzerindeki etkisi hakkında da konuşan Peter Schwartz, bu konuyla ilgili endişeli olduğunu dile getirdi.

Peter Schwartz'a Göre Yapay Zeka İnsanlara Yardım Edecek “Bunun gerçekten büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum ve oldukça endişeliyim” diyen yönetici, yorumuyla dikkat çekti. Keza yapay zekanın her iki ülkenin de agresif bir şekilde rekabet ettiği alanların başında geldiği, hatta Silikon Vadisi yatırımcılarının Çin’in ABD’yi geçmesinden korktukları biliniyordu. Öyle ki yapay zeka üzerinde çalışan Çinli şirketler, Amerikan meslektaşlarına göre daha fazla fon çekiyorlardı.

CB Insights verilerine göre geçen yıl ABD’deki yüzde 38’lik orana kıyasla Çinli şirketler küresel yapay zeka finansmanının yüzde 48’ini almışlardı.

Peter Schwartz ABD-Çin Ticaret Savaşı Yorumu Zaten Pekin bu alanda ne kadar iddialı olduğunu daha önce 2030 yılına kadar yapay zeka alanında dünya lideri olmak istediğini söyleyerek belli etmişti.

Baidu, Tencent, Alibaba, Didi Chuxing gibi yerel teknoloji şirketleri de yapay zeka alanında yoğun bir şekilde çalışıyorlardı. İşte burada Schwartz yapay zekanın herkesin kazanabileceği bir alan olduğunu vurgulayarak; “bu herkesin paylaşabileceği ve çok etkili şekillerde kullanabileceği bir şey” dedi.

Devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı hakkında ise Salesforce yöneticisi; “yeni iş birliği yolları bulmalarını tercih ederim” diyerek dünyanın iki büyük süper gücünün çatışmadan ziyade bir ortaklık dünyasına dönüş yapmalarını umut ettiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum