Yatırım yapmaya başla!

Salesforce’un Başmühendisi: Yapay Zekanın Sahte Haber Yaratma Kabiliyeti Abartılı

Salesforce’un Başmühendisi Richard Socher, yapay zekanın sahte haber yaratma konusundaki endişelerinin biraz fazla abartıldığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Salesforce’un Başmühendisi: Yapay Zekanın Sahte Haber Yaratma Kabiliyeti Abartılı

Salesforce’un Başmühendisi Richard Socher, yapay zekanın sahte haber yaratma konusundaki endişelerinin biraz fazla abartıldığını söyledi. Sektörün önde gelen isimleri arasındaki Socher, verdiği bir demeçte; “bunun biraz abartıldığını düşünüyorum” diyerek dikkat çekici yorumlarda bulundu. Gerekçesini ise insanların halihazırda algoritmaların yardımı olmadan sahte haber yaratma konusundaki becerileriyle açıkladı.

Üstelik sahte haberlerin arkasında genellikle bir tür gündem olduğunu ve bunun da yapay zekanın doğasında bulunmayan bir şeyi ifade ettiğini vurguladı. Bu noktada yapay zekanın şu anda başka bir kişinin üzerine görüntüler ekleyerek sahte videolar oluşturmak için kullanılabildiği hatırlatıldı. Keza deepfake olarak da bilinen bu tür videoların, yanlış bilgi yaymalarıyla alakalı soru işaretleri giderek daha çok yükseliyordu.

Öyle ki geçtiğimiz aylarda İngiliz inovasyon vakfı Nesta tarafından yayınlanan raporda, son derece sofistike sahte videoların jeopolitik krizlere yol açabileceği hususunda uyarılar vardı.

Nesta Raporu Salesforce Başmühendisi Yorumu Nesta’ya göre deepfake teknolojisi, önde gelen bir politikacının savaş ilanı, bir suikast görüntüsü ya da benzer şekillerde yayılarak silah haline getirilebilirdi. Ancak makine öğrenimi alanında doğal dil işlemede uzman olan Socher, yapay zeka tarafından oluşturulan mevcut metinlerin sahte haber yazan insanların metinleriyle karşılaştırıldığında genellikle tutarlı olmadığını anlattı. Kendisi daha önce de Elon Musk’ın endişelerinin yersiz olduğunu savunmuştu.

İnsanların sahte haber yaratma konusunda yapay zekadan uzun süre boyunca çok daha iyi olacaklarını düşündüğünü belirtti.

Salesforce'un Başmühendisi İnsanlar Sahte Haber Yaratma Konusunda Yapay Zekadan Daha İyi Halihazırda resim ya da metinleri sınıflandırabilen ve bunların bir algoritma tarafından oluşturulup oluşturulmadığını anlayan insanların bulunduğunu söyleyen Salesforce uzmanı; “Güvenlikteki çoğu şey gibi önlemler, karşı önlemler ve devam eden bir yarış olacaktır ancak bu, sahip olduğum kaygılar arasında öncelik listemde üst sıralarda yer almıyor” diyerek endişeli olmadığını aktardı. Bunun yerine Socher, yapay zekadaki potansiyel önyargılardan ve teknolojinin işler üzerindeki olası etkisinden bahsetti.

Yapay zekanın işe yaradığına göre bunun insanlar üzerindeki etkisinin düşünülmesi gerektiğini dile getiren Socher, bazı açılardan yapay zekanın insanlara ayna tuttuğunu belirtti.

Salesforce'un Başmühendisi Yapay Zeka İnsanlar Üzerindeki Etkisi Düşünülmeli Nitekim algoritma temel olarak insan eylemlerinden elde edilen verileri işliyordu. Dolayısıyla ayrımcılığa yapmayan tarafsız kararlar veren yapay zeka algoritmaları oluşturmak önemliydi. Teknolojinin işler üzerindeki potansiyel etkisi konusunda algoritmaların tüm işleri aniden gereksiz hale getireceği görüşünün gerçekçi olmadığını da bildirdi.

Otomasyon için daha fazla potansiyeli olan bazı işler olduğunu ve bazılarınınsa bunun için daha az olasılıklı olduğunu kaydeden başmühendis, bundan etkilenecek insanları düşünmek gerektiğinin üzerini çizdi. Sonrasında ise bu insanlara yardım etmeye çalışmak için hem şirketlerin hem de hükümetlerin birlikte çalışmaları gerektiğini savundu.

Yapay zekanın nereye gittiği yönündeki soruya ise Socher, uzun vadede çok iyimser olduğunu ancak kısa vadede bahsettiği zorlukları ve endişeleri kabul ettiğini söyleyerek cevap verdi. Buna örnek olarak da Socher, internetin ilk günlerinde hiçbir uzmanın sosyal medyanın varlığını ya da bir Twitter pazarlama müdürü pozisyonunun olacağını tahmin edemediğini gösterdi. “Bundan yüz yıl sonra, insanların seyahat, eğlenceli doğa sporları ve YouTube videoları yapmak gibi yeni iş türleri bulacağından endişe duymuyorum.” ifadeleriyle de konuşmasını noktaladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum