Yatırım yapmaya başla!

Saldırılar Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Saldırılar Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Yurtiçinde gündemin tek konusu yeni kurulacak hükümetin görüşmeleriyken, bir anda terör olayları yaşanmaya başladı. Geçen hafta başından beri gelen şehit haberleri, ardından sınır ötesinde IŞİD ve PKK hedeflerinin vurulması, Türk jetlerinin Kandil’i bombalaması piyasaların karışmasına neden oldu.

Bunun yanında güçlü ABD verileri de piyasaları etkileyen diğer bir unsur oldu. TL dolar karşısında değer kaybederken, BIST 100 Endeksi de düşüş göstermeye devam ediyor.

Kıdemli analistler, terör saldırılarının güvenlik riski oluşturduğunu, bunun da Türk varlıkları üzerinde olumsuz etki yarattığını belirtti. Odeabank Araştırma Müdürü Erkan Dernek, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı;

“Mevcut konjonktürde Merkez Bankası’nın ilave likidite sıkılaştırmasıyla temkinli duruşunun yeterli olacağını düşünüyoruz. Fakat bu sürecin uzaması ve ilave belirsizliklerin olması durumunda, makro temellere de sirayet edecek olumsuzluk, ilerleyen aşamalarda Merkez Bankası’nın daha da sıkı para politikası izlemesine yol açabilir. Bu aşamada yatırımcı algısını iyileştirecek aksiyonlar ve temkinli para politikası duruşu ile makroekonomik risklerin sınırlandırılmasında yararlı olacaktır,” dedi.

Terör örgütleri IŞİD ve PKK, uzun bir süre daha piyasaları etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. ABD’de Perşembe günü açıklanacak veriler ve FED’in toplantı kararları yakından takip ediliyor. FED’in yarın başlayacak olan Temmuz ayı toplantısından bir faiz artışı kararı çıkması beklenmiyor.

Borsa İstanbul 100 Endeksi 78.500 seviyesinden işlem görürken, Dolar/TL 2.7477, Euro/TL ise 3,03’e geldi. Sepet kur 2,8896 iki yıl vadeli gösterge tahvil faizi %10.05 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum