Yatırım yapmaya başla!

Sakarya Peyzajda Dünyanın Birçok Ülkesine İhracat Gerçekleştiriyor

Türkiye’nin peyzaj sektöründe başta gelen merkezlerinden biri olan Sakarya’da yetiştiren çiçek ve süs bitkileri, dünyadaki birkaç ülkeye ihraç ediliyor. İşte detaylar;
Sakarya Peyzajda Dünyanın Birçok Ülkesine İhracat Gerçekleştiriyor

Sakarya, Türkiye’de peyzaj ve süs bitkiciliği sektöründe ekili alan yönünden ikinci sırada bulunuyor. Burada yetiştirilen çeşitli çiçek ve bitkilerin dünyanın bazı bölgelerine ihracatı gerçekleştiriliyor. Ayrıca Sakarya, Türkiye’nin otomotiv sektöründe de en başta gelen illerinden biri olmakla birlikte ülkemizin otomotiv ihracatının %20’sini karşılıyor.

Bölgenin Sapanca ve Arifiye ilçelerinde bundan yıllar önce kadınların evlerinin bahçelerine şimşir fidanı ekerek tohumlarını attığı sektör, günümüzde Sakarya’da yaklaşık 40 bin kişilik bir ekiple çalışmalarını devam ettiriyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, şehrin hem sanayi hem de zirai anlamda ürettiğini ifade etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün AltuğAltuğ, süs bitkiciliği sektörünün zaman geçtikçe ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekledi. Zirai üretimde süs bitkiciliğinin önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Bununla birlikte şuanda dış mekan süs bitkiciliği üretiminde Türkiye’nin büyük firmalarının Sakarya’da konuşlandığını da özellikle vurguladı.

Sakaryalı firmaların bu sektörde yaklaşık 11 bin dekarda üretim yaptığına dikkat çeken Altuğ ardından, “Yıllar önce altlık ve bazı fidanlarını yurt dışından alan firmalar ithalatı kesti, ihracat yapar pozisyona geldi. Eskiden 20 milyon dolar civarında ithalat yapan firmalar, az da olsa ihracat yapar pozisyonda. 2018 itibarıyla firmalarımız, şehrimizden dünyanın değişik yerlerine, özellikle yakın coğrafyaya 1,5 milyon dolar civarında ihracat yaptı. İç pazarda ibreli, ibresiz ağaç ve çalı grubunda Sakarya şu anda lider pozisyonda, ağaç kısmında çok iyiyiz. Bütün dünyayı süslemek gibi bir niyetimiz var. Böyle sembol bir sloganımız var.” dedi.

Altuğ, açıklamasında sektörün ciddi bir istihdam oluşturduğunun altını çizdi. Türkiye’nin kesme çiçekte iyi durumda olduğunu ve üretimin %90’ını da bunun oluşturduğunu bildirdi.

Türkiye Kesme Çiçekte İyi DurumdaBunlarla birlikte Türkiye’nin bitki ve çiçek yetiştiriciliği yapılan alan olarak dünyada 12. sırada yer aldığı öğrenildi. Ardından, önceki yıl kesme çiçek ve dış mekan süs bitkiciliği alanında yaklaşık 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği öğrenildi. Türkiye’nin ekili alanlarına bakıldığında söz konusu bu rakam Altuğ tarafından oldukça az bulundu.

Altuğ, bu açıklamalarının ardından “Rakiplerimiz Hollanda, Almanya, İtalya gibi ülkeler, çok büyük ekonomi sağlıyor bu konudan. Bizim de hedefimiz yavaş yavaş o ekonomilerle rekabet etmek. Zira Hollanda’da biliyoruz ki 6-7 milyar dolarlık bir sektör bu. Firmalarımız da yavaş yavaş onlarla rekabet eder hale gelmeye başladı. Sakarya’da daha çok dış mekan süs bitkisi yetiştiriliyor. İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin birçok belediyelerinde, büyük inşaat firmaların peyzaj işlerinde kullanılıyor bu malzemeler. Sakarya’da çok ciddi bir istihdam var.” ifadelerini kaydetti.

Sakarya’da geçtiğimiz yıl Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali düzenlenmişti.

Sakarya'da Geçtiğimiz Yıl Peyzaj ve Süs bitkiciliği Festivali DüzenlenmiştiAltuğ konuyla ilgili açıklamalarını sürdürürken SATSO olarak sektörü desteklemeyi sürdüreceklerini dile getirdi. Bunun yanında hem sektörün gelişimi hem de Sakarya’da tarımda ihtiyaç duyulan tohumu ve bitkiyi üretmek amacıyla Doku Kültürü Laboratuvarı’nı kurduklarını da belirtti.

Öte yandan kentin Erenler ilçesinde yaklaşık 600 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisi Aytekin Karan da bazı açıklamalarda bulundu. Karan, Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik bakımdan önemli bir coğrafyaya sahip olduğunu vurguladı. Bu kapsamda Sakarya ilinin ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Karan, süs bitkiciliği sektörünün özel bir teknolojik üstünlük veya nitelikli üretim gerektirmediğini, tamamıyla bu işe gönül vermekle ilgili olduğunu açıkladı.

Süs Bitkiciliği Sektörü Özel Bir Teknolojik Üstünlük GerektirmiyorTüm bunlarla birlikte Karan yaptığı açıklamada, Türkiye’de bu sektörde herkesin bilinçli üretim ve dışa bağlı tüketimi azaltmaya yönelik bireysel görevi ve misyonu olduğunu düşündüğünü aktardı.

Karan, bu bağlamda ithalatın önüne nasıl geçilebileceğine dair kafa yorarak bu işe başladıklarını aktardı. “Onun ötesinde bu kadar kısa takvimde ihracatımız oldu. Türkiye standartlarının üzerinde nitelikli bir alan oluşturmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte özellikle iç piyasada temennimiz o ki hiçbir süs bitkisini ithal etmeyelim, tamamıyla burada üretelim. Daha sonrasında da ülke ve millet olarak ihraç edelim, ülkemize katma değer sağlayan ürünleri artıralım.” ifadelerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum