Yatırım yapmaya başla!

Sakarya, Ocak-Nisan Döneminde 126 Ülkeye İhracat Gerçekleştirdi

Türkiye’de otomotiv sektörü denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Sakarya, 2019 yılının Ocak-Nisan ayları arasında 126 ülkeye ürün ihraç etti.
Sakarya, Ocak-Nisan Döneminde 126 Ülkeye İhracat Gerçekleştirdi

Bu yılın Ocak-Nisan ayları arasındaki dönemde 126 ülkeye ihracat gerçekleştiren Sakarya, Türkiye’nin otomotiv sektöründe önde gelen şehirlerinden biri konumunda bulunuyor. Şehrin bahsedilen dönemde gerçekleştirdiği ihracat tutarının ise 1 milyar 822 milyon 543 bin dolar olduğu öğrenildi.

AA muhabirinin tarafından derlenen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından alınan verilere göre; dış satım sıralamasında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep’ten hemen sonra gelen Sakarya, Nisan ayında 474 milyon 809 bin dolar ihracat yaptı.

Gerçekleştirilen ihracatta otomotiv, demir, kimya, iklimlendirme ve makine sektörleri ön plandaydı.

Gerçekleştirilen İhracatta Otomotiv Ön Plandaydı2019’un ilk 4 aylık döneminde 126 ülke ve 7 serbest bölgeye, 1 milyar 822 milyon 543 bin dolar tutarında dış satım gerçekleştirildi. Tüm bunlarla birlikte Sakarya, en fazla otomotiv ihracatı gerçekleştiren iller arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Ayrıca Toyota, Türk Traktör ve Otokar gibi dev firmalara da ev sahipliği yapıyor. Eklemek gerekirse, Sakarya’nın Nisan ayı ihracatının %92,1’lik bölümü otomotiv sektöründen gerçekleşti.

Nisan’da Sakarya’dan 437 milyon 374 bin dolarlık otomotiv, 6 milyon 383 bin dolarlık makine ve aksamları ve 5 milyon 552 bin dolarlık iklimlendirme sanayi ihracatı gerçekleştirildi.

Nisanda Sakarya'dan 437 Milyon 374 Bin Dolarlık Otomotiv İhracatı GerçekleştirildiKaydedilen büyük meblağdaki sektörleri 4 milyon 900 bin dolar ile demir ve demir dışı metaller sektörü izledi. Bunun yanında 3 milyon 475 bin dolarlık ihracat ile mücevher sektörü beşinci sırada yer aldı. Diğer yandan 2019 yılının geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını mücevher sektörü 178,18 dolar ile gördü.

İhracat konusunda başarılı bir ilimiz olan Sakarya, bu yılın Nisan ayında en çok ihracatı Fransa’ya gerçekleştirirken bundan 52 milyon 846 bin dolar sağladı. Fransa’yı 40 milyon 501 bin dolar tutarındaki ihracat ile takip eden ülke İsrail oldu. Üçüncü sırada ise 38 milyon 476 bin dolar ile Birleşik Krallık yer aldı.

Bunlara ek olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Birliği’nden (TİM) alınan verilere göre otomotiv sektörü en fazla ihracat yapan sektör olmuştu. Özellikle Nisan ayındaki otomotiv sektörü 2 milyar 616 milyon 597 bin dolarla rekora koşmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum