Yatırım yapmaya başla!

Sakarya, Modern Sulama Yöntemiyle Ekonomiye 325,5 Milyon Liralık Katkı Sağladı!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 2019 yılında Sakarya'da kullanılan modern sulama yöntemi sayesinde Türk ekonomisine 325,5 milyon TL'lik katkı sağlandığı açıkladı.
Sakarya, Modern Sulama Yöntemiyle Ekonomiye 325,5 Milyon Liralık Katkı Sağladı!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, tarımda özellikle son yıllarda kullanım oranı artan modern sulama yönteminin Türkiye ekonomisine sağladığı katkıları ortaya koydu. 2019 yılının sulama sezonunda Sakarya’da 54 bin 244 dekarlık tarım arazisinde modern sulama yönteminin kullanıldığı öğrenildi.

Sakarya’da 4 Nisan’da başlayan sulama sezonu 31 Ekim’de sona erdi. Bu dönemde yağmurlama sistemiyle yapılan sulamalardan %35 su tasarrufu sağlanırken, bu oran damla sisteminde %65 olarak ölçüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama, DSİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini desteklediği, tarımda su tasarrufu sağlamayı amaçladığı ve üretimde verimliliği artırırken çiftçilerinin kazançlarını da aynı şekilde artırmaya çabaladığı ifade edildi. Tüm bu çabalarla Türk tarım sektörüne katkı sağlamanın amaçlandığı açıklandı.

Yapılan açıklamada Türkiye’de su kaynaklarının dörtte üçlük kısmının tarımsal sulama için harcandığına dikkat çekildi.

Kaynakların Dörtte Üçü Tarımsal Sulamada KullanılıyorSuyun büyük oranda tarım için kullanıldığına işaret edilen açıklamada, sulama tesislerinin inşa edilmesi sırasında kullanılabilecek en modern ve tasarrufu maksimum olan yağmurlama ve damlama sistemlerinin tercih edilmesi gerektiği belirtildi. Tarımda kapalı sistem basınçlı boruyla sulama yapılmasının israfları en az seviyeye indirdiği ve büyük ölçüde su tasarrufu yapıldığı ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, özellikle son yıllarda DSİ olarak modern sulama projelerinin önemli ölçüde geliştirildiğini vurguladı. Aydın, kullanımı yaygınlaşan modern sulama yöntemleri sayesinde sektörde verimliliğin arttığını, üretimde çeşitliliğin geliştiğini ve üreticilerin kazançlarında doğrudan-dolaylı artışlar olduğunu bildirdi.

Bu durumlarla birlikte yoksulluğun azaltıldığını ve yaşam standardının ileri seviyelere taşınması nedeniyle göçlerin önlendiğine işaret edildi.

Yoksulluk AzaldıAçıklamalarında sona gelen Aydın, Türk tarımı ve Türkiye’deki vatandaşlar için DSİ olarak faaliyetlerin sürdürüldüğüne işaret etti. Yürütülen faaliyetlerde tarım arazilerinin etkili ve verimli bir şekilde sulanmasını, sulamada kapalı sistem kullanımının yaygınlaşmasını ve en önemlisi de su kullanımında israftan kaçınmanın amaçladığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum