Yatırım yapmaya başla!

SAK Consultants’tan Türkiye’ye 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Suudi Arabistanlı SAK Consultants, Türkiye’ye tarım, gayrimenkul, konaklama ve sağlık alanlarında 100 milyon dolarlık yatırım planı olduğunu açıkladı.
SAK Consultants’tan Türkiye’ye 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Suudi Arabistan merkezli Elkhereiji Group bünyesinde faaliyet gösteren SAK Consultants, Türkiye’ye 100 milyon dolarlık yatırımla geliyor. SAK Consultants’ın Yönetim Kurulu Başkanı Solaiman El Khereiji, Türkiye ile çok fazla alanda ortaklık yapmak istediklerini ve bu nedenle yatırımlarının miktarının yüksek olacağını söyledi.

SAK Consultants’ın Yönetim Kurulu Başkanı Solaiman El Khereiji, Türkiye’de tarım, konaklama ve sağlık alanında yatırım planları olduğunu bildirdi.

Halihazırda kimya, petrokimya, gayrimenkul, finans, sigorta, gıda ve çimento alanlarında yatırımları olan şirket, Türkiye’de tarım ürünleri yetiştirmeyi planlıyor. Suudi Arabistan’ın gıda ürünlerinin yaklaşık %80’inin ithal olarak temin ettiği, bu nedenle de Türkiye ile et ürünleri üretimi gibi birçok konuda işbirliği yapılmak istendiği aktarıldı.

Sebze ve meyve gibi gıda ürünlerinin yanında zeytin ve zeytinyağı üretimi de yapılmak isteniyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı El Khereiji, şu anda Bodrum yakınlarında bir yatırım için görüştüklerini belirterek, yatırım planları arasında hastanelerin de olduğunu ifade etti. Yerel bir yatırımcı ile ortaklığa girerek hastaneleri yurt dışında büyütmek istediklerini, Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da uydu klinikleri açacaklarını anlattı.

Söz konusu yatırımların bir iş adamı ile de bakanlık ile de yapılabileceğini dile getiren El Khereiji, hem hisse almak hem de yerel ortaklıklar kurmak istediklerini sözlerine ekledi.

100 milyon dolar olması planlanan yatırımlarda konaklamanın da yer aldığını ifade etti.

Türkiye’de ev alan yabancıların evlerini yılda birkaç ay kullandıklarını ve yılın geri kalan kısmında burada olmadıklarını söyleyen El Khereiji, gayrimenkul yatırımı yapan yabancılara yönelik de projeleri bulunduğunu açıkladı.

Bu kapsamda küçük otelleri satın alıp, oda bazında ailelere sattıklarımı, bu sayede birkaç ailenin otelin sahibi olduğunu dile getirdi. İnsanların ev almaktansa ihtiyaçları kadar oda satın aldıklarını, Türkiye’ye geldikleri zaman ise temizlik gibi işlerle uğraşmadıklarını anlattı.

İlk olarak İstanbul’da başlanacak olan otel yatırımlarında, 15-20 odalı butik oteller planlanıyor.

Şu an Anadolu yakasında dört yıldızlı bir otelle görüşme içerisinde olduklarını ve %70 hisse almayı teklif ettiklerini söyleyen El Khereiji, sadece burası için 12 milyon dolarlık yatırımın söz konusu olduğunu ekledi. Bir başka yatırım planı olarak yaşlılara yönelik konaklama projesinden bahsedildi. Bunun için de İznik, Yalova ve Sapanca gibi bölgelerde arazi arayışında oldukları anlatıldı.

Arapların ülkemize yapmak istedikleri yatırımlar 50 milyon doları ilk, 50 milyon doları ikinci olmak üzere iki aşamada hayata geçirilecek. Yatırımların hepsinin SAK ve ElKhereiji Group tarafından yapılacağı, ancak bazı yatırımlarda kendilerine katılmaları için bazı bankalara teklif götürdükleri bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum