Yatırım yapmaya başla!

“Abur Cubur” Olarak İfade Edilen Sağlıksız Gıdaların Reklamı Yasaklanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, özellikle çocuklar için çok zararlı olan çikolata, şekerleme ve cips gibi sağlıksız gıdaların reklamını yasaklayan düzenleme hakkında bilgi verdi.
“Abur Cubur” Olarak İfade Edilen Sağlıksız Gıdaların Reklamı Yasaklanıyor

Ticaret Bakanlığı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dün çeklerde güven ortamının artırılması ve karşılıksız çek sorunlarının önüne geçmek amacıyla elektronik bono ve çek uygulamasını getireceklerini duyuran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yine çok önemli bir konuda atılımda bulundu. Halk arasında “abur cubur” diye tabir edilen, özellikle çocukların sağlığını tehdit eden gıdaların reklamlarına yasak getirdiklerini açıkladı.

Çocukların tüketmesi istenmeyen ve sağlıklı olmayan gıdaların reklamının yapılmasına izin verilmeyecek.

Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılmasına yasak getirilen yönetmeliği değerlendiren Ticaret Bakanı Pekcan, kendilerinin en önemli görevlerinden birinin tüketicilerin, özellikle de hassas tüketici olarak nitelenen çocukların can ve mal güvenlikleriyle ekonomik çıkarlarını korumak olduğunu söyledi.

Yapılan düzenleme kapsamında sağlıklı olmayan şekerleme, cips ve fazla yağlı yiyeceklerin reklamına çocuk programlarında yasak getirdiklerini belirtti. Aynı zamanda bu tür zararlı gıdaların ambalajlarında çizgi film karakterleri kullanılmasının da engellendiğini bildirdi.

Fast food tarzı yerlerde, menülerin yanında oyuncak verilmesi uygulaması da kaldırılıyor.

Bildiğiniz üzere birçok çocuk sırf yanında verilen oyuncağı almak için oldukça sakıncalı olan fast food diye tabir edilen ve uzmanlar tarafından her defasında zararları yinelenen gıdaları yiyorlar. Bu konu hakkında da bir düzenlemeye giden Ticaret Bakanlığı, bundan sonra aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen bu gıdaların menülerinin yanında oyuncak verilmesi şeklindeki uygulamaların da yapılmayacağını duyurdu. Bu sayede çocukları özendirecek davranışların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilmesi için 6 aylık geçiş süresi bulunuyor.

Bakan Pekcan abur cubur tarzı zararlı gıdalar konusunda kamuoyunda farkındalığı artırmak, özellikle çocukları ve gençleri bu yiyeceklerden uzak tutarak dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmamız gerektiğini dile getirdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte çocuklara yönelik radyo ve televizyonlarda yayınlanan programların yanı sıra, gazete, dergi gibi süreli yayınlarda, internet oyunlarında ve sosyal medya uygulamalarında da bu tür reklamların ülkemizde ilk defa yasaklanacağını belirtti.

Söz konusu ürünlerin satışını artırmaya yönelik; taso, chippara, çıkartma veya oyuncak gibi çocukların ilgisini çekecek her türlü uygulama da bundan sonra yapılamayacak. Bakan Pekcan, düzenleyeme aykırı davrananlar hakkında Reklam Kurulu tarafından inceleme başlatılacağını duruma göre ve 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında idari para cezası uygulanacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum