Yatırım yapmaya başla!

Sağlıklı Bir İş Günü için Önemsemeniz Gereken 5 Nokta

Sağlıklı Bir İş Günü için Önemsemeniz Gereken 5 Nokta

Çalışma hayatının zor olduğundan şikayet edip duruyoruz; ama belli bir yaşam kalitesi için de çalışmamız gerekiyor. Çalışma koşullarını iyileştirmenin tamamen elinizde olduğunu bilmelisiniz. Yine de iş hayatının koşturma ve stresi ile baş etmek birçoğumuzu tüketiyor. Akşamları bir koltuğa yığılıp kalıyor ve yoğun iş programı nedeniyle sağlığınızın bozulmaya başladığını düşünüyor olabilirsiniz. Peki, bu noktada sağlık bir iş günü geçirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hepimizin bildiği gibi iş yerindeki iyi veya kötü performansımız, bir şekilde hem kariyerimize hem de maaşımıza yansıyacaktır. İyi bir performansın karşılığını mutlaka iyi bir şekilde görürüz; ama kötü performansın etkilerini anında göreceğinizden şüpheniz olmasın. Bu bağlamda sağlıklı ve enerjik olmanız, performansınızı doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle genel olarak sağlığınızı korumanız ve enerjinizi yükseltmek için bir şeyler yapmanız gerekiyor.

Şimdi sizlerle sağlıklı bir iş günü için önemsemeniz gereken 5 noktadan bahsetmek istiyorum:

1 En Önemlisi Sabah Kahvaltısı

En Önemlisi Sabah KahvaltısıBirçoğumuz iş hayatına başladığında biraz daha fazla uyuyabilmek için sabah kahvaltılarını es geçer. Ya sabah kahvaltısı yapmaz ya da poğaça, simit gibi atıştırmalıklarla geçiştirir. Ama vücudumuz için en gerekli öğün, bir klişe olarak sabah kahvaltısıdır. Tüm gün verimli ve enerjik olmanız için kahvaltınızı atlamayın. Özellikle yüksek besin değerine sahip kahvaltılık yiyecekler tüketmeniz, gününüzün daha verimli ve sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

2 Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Sıvı Tüketimine Dikkat EdinSuyun, vücudumuz için en önemli maddelerden biri olduğu okul yıllarında ilk öğrendiğimiz bilgilerden. Günlük almamız gereken su miktarını mutlaka düzenli olarak karşılamalıyız. Aynı zamanda ofiste gün içerisinde tükettiğiniz diğer sıvı gıdalar su ihtiyacınızı karşılamaz. Özellikle kahve, çay, asitli ve gazlı içeceklerin su ihtiyacımızı karşıladığını düşünmek oldukça yanlıştır. Bu içecekler şeker ve kafein nedeniyle sağlığınızı bozabilir. İçtiğiniz kahve ve çayın sınırlarını belirlemeniz gerekiyor.

3 Sporu Hayatınızın Bir Parçası Yapın

Sporu Hayatınızın Bir Parçası YapınSpor yapmayı genel olarak zayıflamak veya vücut yapmak olarak algılarız. Oysaki bu en büyük hatalardan birisidir. Spor vücudunuz için oldukça gereklidir ve sağlıklı olmak için düzenli olarak yapmalısınız. Özellikle ofis çalışanlarının, günün büyük bir bölümünde hareketsiz olması sağlıklarının bozulmasına neden olur. İş çıkışı veya sabah erken saatlerde yapacağınız 1 saatlik spor bile daha enerjik ve zinde olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca spor disiplinini kazanmak hayatınıza çeki düzen vermenizi de sağlayacaktır.

4 Öğle Yemeklerinizi Evden Getirin

Öğle Yemeklerinizi Evden GetirinÖğle aralarında yediklerimize genel olarak dikkat etmeyiz ve dışarıdan yediğimiz birçok sağlıksız yiyecekle beslendiğimizi düşünürüz. Hatta birçoğumuz hemen yemeğimizi yiyip işe dönmek zorunda kalırız. Bu hem maliyet hem de sağlık adına zararlıdır. Öğle yemeklerinizi evden getirmeniz daha sağlıklıdır. Çünkü yediğiniz yiyeceklere güvenirsiniz ve vücudunuz için gerekli olan besinleri alabilirsiniz. Bu sayede de daha sağlıklı bir vücuda sahip olarak verimli bir iş günü geçirirsiniz.

5 Uzun Süre Hareketsiz Kalmayın

Uzun Süre Hareketsiz KalmayınOfislerin belki de en kötü yanlarından birisi masanızda uzun süre hareketsiz kalmanızdır. Bu sağlık için oldukça kötü etkilere neden olur. Bunu engellemek için ofis yaşamında biraz zordur. Ardı ardına gelen işler ve düzenlemeniz gereken programlar nedeniyle saatlerce hareket etmeden oturursunuz. Ek olarak oturuş bozukluğunuz da varsa, sağlığınızı bir süre sonra bozarsınız.

Boyun ve bel tutulmaları, bacaklarınızda oluşacak çeşitli rahatsızlıklar bir süre sonra nüksetmeye başlar. Kilo alma ihtimaliniz yükselir. Bunun için belli aralıklarla esneme hareketleri yapabilirsiniz ve çay molalarınızda temiz hava alabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzu rahatlatacağınız gibi enerjinizi de yeniden toplayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum