Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sağlıkçılara Zam Yolda! Tıp Bayramı’nda Açıklanacak

Sağlık çalışanları yaptıkları grevlerle seslerini duyurdu. 14 Mart Tıp Bayramı’nda açıklanması beklenen düzenlemeyle tüm sağlıkçılara zam yapılacak…
Sağlıkçılara Zam Yolda! Tıp Bayramı’nda Açıklanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemiyle mücadelede ön saflarda çalışan sağlık çalışanları, koşulların ve ücretlerin iyileştirilmesi için birçok kez eylem yaptı. Alınan bilgiler sağlık emekçilerinin seslerini duyurduğunu gösterdi.

Aralık ayında, özellikle pandemi döneminde çok yoğun çalışan doktorlar başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesi adına çalışma başlatılmıştı.

Ancak düzenleme çok sayıda sağlık çalışanını kapsam dışında tuttuğu ve eğitim-kıdem gibi nitelikleri göz ardı ettiği için ertelenmişti. Alınan son bilgilere göre çalışmada sona gelindi. Hazırlanan taslak metnin kısa sürede teklif olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceği öğrenildi.

Buna göre aylardır beklenen düzenleme, 14 Mart Tıp Bayramı’nda duyurulacak.

Düzenlemeyle Sağlık Çalışanlarının Maaşları Ne Kadar Artacak?

Pazartesi günü duyurulması beklenen düzenlemede sağlık çalışanlarına 2500 ila 5000 TL arasında zam yapılacak.

Yeni düzenlemeden, ambulans şoförü, acil sağlık görevlileri, ebe ve hemşireler de yararlanacak. Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL ücret artışı sağlanacak. Diğer sağlık personeline aylık 500-600 lira arasında ücret artışı yapılacak.

Üniversite hastanelerinde çalışanlar ve diş hekimleri de düzenleme kapsamında olacak. Ancak aile hekimleri kapsama dahil edilmeyecek.

Bu durum daha önce iş bırakan aile hekimlerinin eylemlerini sürdürecek gibi duruyor. Özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen aile hekimleri, dün yapılan açıklamada bir kez daha iş bırakacaklarını duyurdular. Buna göre aile hekimleri 14-15-16 Mart’ta iş bırakacak.

İlgili habere göre aile hekimliği grubunun maaşlarında düzenleme kararname ile yapılacakken artış oranları farklı olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu