Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sağlık Bakanı Koca: 32 Bin Yeni Personel Alımı Yapacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs kaynaklı yatan hastalarda iyileşme olduğunu, hızlı taramalara başlanacağını ve 32 bin sağlık personeli alınacağını söyledi.
Sağlık Bakanı Koca: 32 Bin Yeni Personel Alımı Yapacağız
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam yaptığı son açıklamada Türkiye‘de koronavirüs kaynaklı can kaybının 30’a yükseldiğini söyledi. Ülkemizde salgının ortaya çıktığı günden bugüne kadar 20.345 test yapıldığını belirten Koca, 1236 pozitif vaka çıktığını açıkladı.

Yaşamını kaybeden hastaların tamamının ileri yaş grubu içerisinde yer aldığını, bu doğrultuda yaşlıların en büyük risk grubu olduğunun altını çizdi. Vatandaşların evde kalmalarını isteyen Bakan Koca bugün yapılan ve yaklaşık beş buçuk saat süren Bilim Kurulu toplantısında alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca, mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandıklarını söyledi.

Sağlık Bakanı KocaOlayları takip etmek yerine olasılıkları değerlendirerek önünü kesmeye çalıştıklarını belirtti. Şu an 30 olan can kayıplarının asıl nedeninin ileri yaş olmadığını ve yanında başka bir kronik hastalığa sahip olmalarının da payı olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin salgının görüldüğü diğer ülkelere göre en başından bu yana daha kontrollü bir şekilde ilerlediğini söyleyen Koca, evde vakit geçirme çağrılarının giderek karşılık bulduğunu ve endişenin yerini kararlılığın aldığını söyledi. Sağlık personellerinin ek ödemelerinin iyileştirileceğini ve kadroya 32 bin personel alınacağını duyurdu.

Tüm hastanelerin sağlık malzemelerine sahip olduğunu, bu konuda ortaya atılan asılsız iddiaların yersiz olduğunu belirtti. Ülkemizde üretilen maskelerin yurt dışına satılmadığını, pandeminin olduğu bir dönemde istismar etmek isteyen firmalara gerekli birimlerce baskın yapıldığını ve buna izin verilmeyeceğini açıkladı.

Yerli solunum cihazının seri üretimine başlandığını söyleyen Koca, hızlı tarama kitini devreye soktuklarını söyledi. Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldiğini ve Perşembe günü 300 bin daha geleceğini belirtti.

İyileşen vakalar olduğunu söyleyen Koca, önümüzdeki günlerde de iyileşen vakaları her gün açıklayacaklarını dile getirdi. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu hatırlatarak sözlerini noktalandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu