Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sabiha Gökçen Havalimanı, Alınan Kararla Sıfır Atık Mavi Projesi’ne Dahil Oldu

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü Sıfır Atık Mavi Projesi'ne katılanlar arasına adını yazdırdı.
Sabiha Gökçen Havalimanı, Alınan Kararla Sıfır Atık Mavi Projesi’ne Dahil Oldu
Yorum

Bu yılın Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konan Sıfır Atık Projesi, hayata geçirildiği tarihte 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunu kapsamış ve faaliyetleriyle yıllık 20 milyar liralık tasarruf hedeflenmişti.

Söz konusu proje kapsamında yürütülen ve TURMEPA’nın katkılarıyla hayata geçirilen Sıfır Atık Mavi Projesi’ne katılanlar arasında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Hava Limanı da adını yazdırdı.

Türkiye’yi çevreleyen denizlerin korunmasını amaçlayan söz konusu proje, sahip olunan doğal kaynakların korunmasını ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre miras bırakmayı amaçlıyor. Projenin öncü ismi TURMEPA ise bu projeye toplumun her kesimini dahil etmeyi amaçlıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve TURMEPA arasında yapılan iş birliği kapsamında, havalimanı personellerinden oluşan 500 kişiye Sıfır Atık Mavi Dönüşüm ve deniz ekosistemi eğitimleri verildiği öğrenildi.

500 Kişiye Eğitim VerildiTURMEPA’ya ait olup Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Sualtı Atık Sergisi de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ilgililerine sunulacak. Bu sergi, havalimanını ziyaret eden çok sayıda insanın denizler konusunda farkındalığının artırılmasını amaçlıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanının Kalite ve Güvence Müdürü Şebnem Başsaka, havalimanı olarak sıfır atık konusunda insanlarda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.

Başsaka, Sıfır Atık yönetmeliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yılın Temmuz ayında yayımlandığını, bu kapsamda projeye ait belgeyi 2020 yılı sonuna kadar almak ve tamamlamak durumunda olduklarını belirtti.

Projeye Ait Belge AlınacakSabiha Gökçen Havalimanı’nın kurulduğu tarihten beri etkin ve sistematik bir atık yönetimi uyguladığını söyleyen Başsaka, projeyle birlikte hedefler ile yönetmelikler baz alınarak bu sorumlulukları yerine getireceklerini söyledi. Havalimanının dahil olduğu Sıfır Atık Projesi Mavi ile 500 personele eğitim verildiğini söyledi.

5 gün boyunca süren eğitimlerle birlikte sıfır atık konusunda farkındalık yaratıldığını ve personellerin bilgi birikiminde bazı güncellemeler yapıldığını açıkladı.

Başsaka, başta şirket personellerinde ardından da havayolunun tüm personellerinde bu farkındalığı kazandırmaya çalışacaklarını belirtti. Son olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanan yolculara ve yolcu yakınlarına onların da benzer sorumluluk ve farkındalığa ulaşmasını istediğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu