Yatırım yapmaya başla!

Sabiha Gökçen Havalimanı, 2009 Yılından Beri 240 Milyon Yolcuya Hizmet Verdi

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın 31 Ekim 2009'da hizmete giren terminal binası o günden bu yana 240 milyon yolcuyu ağırladı.
Sabiha Gökçen Havalimanı, 2009 Yılından Beri 240 Milyon Yolcuya Hizmet Verdi

İstanbul’un Pendik ilçesinde şehrin 2. havalimanı olarak 1998-2001 yıllarında inşa edilen Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, dünyanın dört bir yanına uçurduğu yolcularla her geçen gün yeni başarılar yakalamaya devam ediyor.

Söz konusu havalimanının terminal işletmeciliğini yapan ISG tarafından 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete sunulan terminal binasının açılışının üzerinden bugün tam 10 yıl geçti. Terminalin geçen 10 yıl içinde 240 milyon yolcuya hizmet verdiği tespit edildi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gelen açıklamalara göre, terminal 2009 yılı sonunda 6,6 milyon yolcuya kapılarını açtı. Bu sayıyı 10 yılda 6 kat artıran işletme, 2019 yılı sonunda 36 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor.

Sabiha Gökçen Yolcu Sayısını 10 Yılda 6 Kat ArtırdıSabiha Gökçen Havalimanı, 2009-2015 yılları arasında Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olma özelliğini 7 yıl üst üste kazandı. Bununla birlikte geride bıraktığımız 10 yıl boyunca pek çok önemli ödüle layık görüldü. Halkın kullanımına açıldığı 2009’da henüz 34 milyon yıllık yolcu kapasitesi bulunduran terminal, 31 Temmuz 2018’de iç hatlar ek binasının da bünyesine dahil edilmesiyle bu sayıyı yıllık 41 milyona yükseltti.

2020 yılında 41 milyonluk yolcu kapasitesini yıllık 65 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Göral, bu rakama yeni terminal binasının hayata geçirilmesiyle ulaşabileceğini açıkladı. ISG olrak Türkiye’nin 2023 yılına ilişkin belirlediği stratejiler çerçevesinde hem yurt içi hem de yurt dışında Türkiye’nin en güçlü havalimanı olmak için çabalanacağını aktardı.

Toplam terminal alanı 205 bin metrekare seviyesinde olan Sabiha Gökçen, iç hatlar yolcu sayısı bakımından Türkiye’de bulunan tüm havalimanlarını geride bırakıyor. An itibarıyla buradan yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 170 farklı noktaya uçuş gerçekleştiriliyor.

Öte yandan havalimanının söz konusu terminali 8 şiddetindeki güçlü bir depreme dahi dayanıklı olacak şekilde inşa edildi. Bu özelliği barındırdığı gerekçesiyle dünya çapında tanınan bilim dergisi Popular Science tarafından “dünyada depreme en dayanıklı ve en güvenli 5 binadan biri” olarak belirlendi.

Terminal işletmecisi ISG ise Sivil Havacılık ve Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında verilen sertifika sayesinde “Türkiye’nin ilk engelsiz havalimanı kuruluşu” özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin İlk Engelsiz Havalimanı KuruluşuKonuyla ilgili görüş bildiren Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin Üst Yöneticisi Ersel Göral, 10 yıldır Sabiha Gökçen Havalimanı terminal binasının çok sayıda başarı yakaladığını ve kırdığı rekorlar ile çeşitli ödüllere layık görüldüğüne işaret etti. Gelecek dönemlerde bu başarılara yenilerinin ekleneceğini duyurdu.

Göral, hizmete açılmasından bu yana geçen 1 yılda 40 milyon 470 bin 45 yolcu taşıyan İstanbul Havalimanı’nın megakente kazandırılması ve bununla birlikte Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla İstanbul’un “şehir havalimanı” unvanını kazandıklarını belirtti. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilere en iyi şekilde hizmet vermenin amaçlandığını ifade etti.

Göral, Sabiha Gökçen Havalimanı olarak orayı tercih eden misafirlere hem zaman kazandırmak hem de daha konforlu bir deneyim sunmak amacıyla yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ettiklerini duyurdu.

ISG Ersal GöralSabiha Gökçen Havalimanı’nın sahip olduğu avantajlara ilişkin bilgi veren Göral, güvenlik girişinden itibaren check-in, pasaport kontrolü ve kapı bölgelerinde faaliyete sokulan teknolojik ve inovatif yatırımlara dikkat çekti. Bu imkanlar sayesinde yolculara daha hızlı ve daha güvenli bir hizmet sunduklarını dile getirdi.

Sabiha Gökçen Havalimanı olarak ağırlanan yolcu sayısını her geçen gün artırdıklarını belirten Göral, sunulan hizmette kaliteden ödün vermemek adına yeni projelerin yolda olduğundan söz etti. Bu kapsamda hayata geçirilmesi planlanan ikinci pistin ve metro bağlantısının 2020 yılında hizmete gireceğinin haberini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum