Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sabancı Holding Enerji Alanında 5 Milyar Lira Yatırım Yapacak

Sabancı Holding Enerji Alanında 5 Milyar Lira Yatırım Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Sabancı Holding bugün kamuoyuna oldukça önemli bir açıklama yaptı. Holding, yeni yılda satın almaların haricinde 5 milyar liralık yatırım yapacağını açıkladı. Ayrıca Holding, bu yatırımla beraber ortalama olarak 3 bin kişiyi işe alacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıl ise Sabancı Holding bünyesinde çalışan kişi sayısını yaklaşık 4 bin civarın da arttırmış ve toplamda 63 bine çıkarmıştı. Yüksek iş gücüyle birlikte Holdingin kombine satışı geçtiğimiz yıl rakamlarına göre 47,9 milyar TL’ye kadar ulaşmıştı. Sabancı Holding’in net karı ise geçtiğimiz yıl 2 milyar 236 milyon TL olurken, yatırımları ise 3,7 milyar liraya ulaşmıştı. Bugün kamuoyuna yaptığı açıklamada Sabancı Holding, 3 bin kişiyi daha işe alacağını duyurdu. Bilindiği üzere Holding son 3 yıl içerisinde büyük bir atılım gerçekleştirerek tam 8 bin kişiye istihdam sağlama başarısını göstermişti.

Bugün Holding tarafından kamuoyuna yapılan açıklamayla birlikte Sabancı Holding Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, önemli açıklamalarda bulundu.

“2016’da olumlu bir tablo olacak”

Kurtul yaptığı değerlendirmede, 2015 yılının ekonomik anlamda birçok çalkantıyı beraberinde getirdiğini fakat Türkiye ekonomisinin bunun üstesinden gelecek güce sahip olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin iki genel seçim atlatmasının oldukça önemli olduğunu belirten Kurtul, politik istikrarın devam etmesinin önemine vurgu yaptı. Mali disiplinin de önemli bir varlık olduğunu dile getiren Kurtul, Türkiye’nin yüzde 4 civarında büyümesinin büyük bir başarı olduğunu söyledi. İç talebin oldukça canlı olduğunu belirten Kurtul, yeni yılda gelişen ülkelere sermaye girişinin olacağını ve böylelikle 2016’da olumlu bir tablonun oluşacağını vurguladı.

“Yeni yılda ağırlığı enerji alanına vereceğiz”

Kurtul Sabancı Holding’in, yeni yılda uygulayacağı projelerle ilgili olarak önemli işaretler verdi. Kurtul, 2016 yılında holdingin ağırlığı enerji alanına vereceklerini belirterek toplamda 5 milyar TL’lik bir yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Türkiye ekonomisine her zaman güvendiklerinin altını çizen Kurtul, holdingin yeni yılda tüm sektörlerde kar odağını koruyarak büyümeye devam edeceğini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Kurtul, banka dışı kombine satışlarında yüzde 15 büyüme beklediklerini belirterek, banka dışı kombine faaliyetlerinde ise karın yüzde 30 olacağını söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Kurtul, enerji faaliyetlerindeki karın yüzde 50 oranında büyümesini beklediklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar