Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding Amerika’ya Açılıyor

Enerji ve iklim teknolojileri alanlarına yöneldiğini duyuran Sabancı Holding, yeni şirketler kurduğunu ve ABD’de stratejik yatırımlar yapılacağını açıkladı.
Sabancı Holding Amerika’ya Açılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sabancı Holding, yenilebilir enerji ve iklim teknolojileri alanlarına yöneldiğini duyurdu. Bu alanlarda yatırım yapmak için Türkiye ve Amerika’da yeni şirketler kurduğunu açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamada, yeni ekonomi hedefli büyümede gelecek teknolojinin baz alındığı yeni bir ortaksız şirket kurulduğu belirtildi.

Sabancı Holding’in kurucusu ve tek ortağı olan yeni şirketin adının Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. olduğu açıklandı.

Yapılacak yatırımlarda, küresel ayak izinin pekiştirileceği, gelecek dönemin ihtiyaçları kapsamında yeni arge stratejilerin sağlanacağı söylendi.

Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. çatısı altında, yurt dışında yenilebilir enerji santral yatırımlarının yapılacağı eklendi.

“Başta ABD ve Avrupa merkezli olmak üzere çeşitli girişim sermayesi fonlarına ve start-up’lara stratejik yatırımlar yapılmasının” hedeflendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Amerikalı Safar Partners ile İş Birliği Kurulacak

Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.’nin Amerika merkezli Safar Partners ile uzun vadeli iş birliği halinde olacağı bilgisi paylaşıldı. KAP’ta yer alan açıklama şöyle:

“Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. tarafından Amerika’nın önde gelen girişim sermayesi fon yönetim şirketlerinden biri olan Safar Partners ile uzun vadeli stratejik ortaklık kurulmuştur. Bu stratejik ortaklık ile birlikte Safar Partners’ın çeşitli fonlarına ve bu sayede Safar Partners ağındaki start-up’lara doğrudan yatırım yapma hakkı elde edilmiştir. İlk etapta füzyon teknolojisini hayata geçirme kabiliyeti yüksek bir girişim olan Commonwealth Fusion Systems ile derin jeotermal enerji teknolojileri geliştiren Quaise Energy gibi küresel enerji sorununa kalıcı ve temiz çözümler sağlamayı hedefleyen fon ve start-up’lara yatırımlar yapılmıştır.”

Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.’ye Ait Sabancı Renewables Inc. Kuruldu

KAP’ta yer alan açıklamada, ABD’de yenilebilir enerji portföyü kurulması için Delaware merkezli bir şirketin kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

Sabancı Renewables Inc. ismiyle kurulan şirketin paylarının tamamının Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.’ye ait olduğu belirtildi. Yapılan açıklama şöyle:

“Sermayesinin tamamı dolaylı olarak şirketimize ait olan Sabancı Renewables Inc., ABD’de 272 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin proje lisans alımını tamamlamıştır. Söz konusu santral yatırımı için Mühendislik, Satın alma ve İnşaat Sözleşmesi (EPC) imzalanmış olup, projenin 2024 yılı ortasında tamamlanması hedeflenmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.