Yatırım yapmaya başla!

Sabancı CEO’su Göçmen: Şirketlerin Ayakta Durabilmesi için Birleşmeleri Gerek

İSO’nun düzenlediği Gündem Buluşmaları toplantısında konuşan Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, yabancı fon girişinin şart olduğunu ve ekonomik açıdan sıkıntı çeken şirketlerin ayakta kalabilmeleri için birleşmeleri gerektiğini söyledi.
Sabancı CEO’su Göçmen: Şirketlerin Ayakta Durabilmesi için Birleşmeleri Gerek

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Göçmen, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) düzenlenen Gündem Buluşmaları toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de maliyetlerin çok fazla arttığını, finansal kriz yaşamadan önce önlemlerin alınması gerektiğini söyleyen Göçmen, yabancı fonlardan kaynak girişi olmadığı sürece, yurt içinde atılan adımların olumlu sonuçlanmayacağını belirtti. Ekonomik açıdan zor günler yaşayan şirketlerin ise ayakta kalabilmeleri için birleşmeleri gerektiğini ekledi.

Sabancı CEO’su Göçmen, tüm sektörlerde yapılması gereken ilk işin birleşmek olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de özel sektörün yabancı borçlarının ihracatı karşılama oranının %185 olduğunu söyleyen Göçmen, özellikle değer yaratılmayan alanlara yapılan yatırımların sorun yaşadığını aktardı.

Enerjisa’nın kur dalgalanmasının yaşandığı dönemde ayakta kalabilmesinin, ilk günden bu yana riskleri hedge etmelerine bağlı olduğunu, Sabancı Holding olarak son üç yıldır kur riski taşımalarının yasak olduğunu anlattı. Kur riski yaşanan zamanlarda ise kur fazlası yaratarak konsolide bilançonun zarar görmemesinin sağlandığını sözlerine ekledi.

Türkiye ekonomisinin enerjide dışa bağımlılık ve makroekonomik sebeplerle zor günler yaşadığını belirtti.

Bunlara ilaveten katma değeri düşük üretimin de yapısal sıkıntılara yol açtığını dile getiren Göçmen, küçük işletmelerin bu zorlu süreçte varlıklarını sürdürebilmeleri için bir araya gelerek iş yapmalarının yararlarına olacağını söyledi. Dünyada son dönemde artan ticari kutuplaşmanın ülkemiz için bir avantaj olduğunu, bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu önerisini ise “Nasıl Sabancı Holding rahmetli Sakıp Bey zamanında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesiyle bir sürü Japon şirketini Türkiye’ye çekip ortak yatırım yapıp onların Avrupa’ya girmesini kolaylaştırdıysa, buna benzer proaktif planlamalar yapabiliriz. “ sözleriyle destekledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları karşısında, Türkiye’nin akılcı adımlarla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Yabancı yatırımın şart olduğunu belirten Sabancı CEO’su, yabancı fonlar olmadığı sürece ne iş kurulursa kurulsun kazanılmayacağını söyledi ve sözlerine; “Olmayan parayı hangi cebe koyarsanız koyun aynıdır. Bir de risk var; bir cepten öbürüne aktarırken düşürme riskimiz var. ” şeklinde devan etti. Türkiye’yi yeniden nasıl büyüteceğimize odaklanmamız gerektiğini, nakit akışının karlılıktan daha önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ise 2018 yılında yatırım ve üretimde yaşanan düşüşün ana sebebinin kurdaki dalgalanma olduğunu söyledi.

Döviz kurlarının 2018 yılının Ağustos ayında yükselmesinden bu yana girdi maliyetlerinde artış olduğunu ifade eden Erdoğan, fiyatların yükselmesinin beraberinde enflasyon artışını da getirdiğini anlattı. Faizlerin artmasının yatırımı azalttığını, onun da işsiz sayısını yükselttiğini ve bir anda %14,7’lere çıktığını söyledi.

2023 yılındaki hedeflere ulaşmak için üretime dayalı büyümenin sürdürülebilir olması gerektiğini, bu amaç doğrultusunda sanayi sektörünün ise topyekun bir çözüm planlaması yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Faiz ve işsizlik oranlarının tek hanede olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, geçtiğimiz yıl yaşanan kur atakları nedeniyle enflasyon ve faizlerin çok fazla arttığını, bu üçünün tek haneye inmediği sürece piyasada güven ortamının sağlanamayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum