Yatırım yapmaya başla!

Sabah İnsanı Olmak için Yapmanız Gerekenler

Sabah İnsanı Olmak için Yapmanız Gerekenler

Kendinizi bir sabah insanı olarak tanımlayabilir misiniz? Yani siz de kimilerine göre “karganın bile henüz mamasını yemediği” saatlerde yatağınızdan kalkarak, yüksek bir enerjiyle günü selamlayanlardan biri olabilir misiniz diyorum? Hiç zorlanmadan, alarmı hiç ertelemeden, “bugün işe gitmesem mi?” diye düşünmeden, eğer başınızın tepesinde uyanmanızı bekleyen biri varsa “5 dakika daha” diye yalvarmadan sıcacık yatağınızdan fırlayabiliyor musunuz? Camınızı açıp sabahın tertemiz havasını içinize çekerek, güne başlamak için sabırsızlanıyor musunuz? Evet mi? O zaman tebrikler! Çünkü siz de o hayran olunası sabah insanları arasındasınız.

Peki, durum tam tersiyse? Yani yukarıdaki soruların hepsine olumsuz cevap verdiyseniz? Diğer bir deyişle, ya bir sabah insanı değilseniz diyorum, o zaman ne olacak? Sabah kalkmak size işkence gibi geliyor, iki dakika daha uyumak için her gün işe koşa koşa gitmek zorunda kalıyorsanız? Ne yapsanız da öğlene kadar kendinize gelemiyor, kazanla kahve içseniz bile yine de afyonunuzu patlatamıyorsanız? Ya sabah insanı olmaktan çok ama çok uzaksanız ve hiçbir zaman da olamayacağınızı düşünüyorsanız?

Evet, sabah kalkmaktan zerre kadar hoşlanmıyor olabilirsiniz. Geç saatlere kadar ayakta kalmayı seviyor, hatta kendinizi bir gece kuşu olarak görüyor olabilirsiniz. Kısacası sabah insanı olmanın sizin mizacınıza tamamen ters olduğunu düşünebilirsiniz. Ama tüm bunlar demek değil ki asla bir sabah insanı olamazsınız. Erken kalkmaya asla alışamazsınız. Emin olun ki eğer uğraşırsanız, siz de yatağından enerjiyle fırlayan sabah insanlarından biri olabilir ve başarınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Çünkü sabah insanı olmayı başardığınızda, hayatınızın pek çok yönden düzene gireceğini ve hem iş hem de özel hayatınızda daha başarılı olacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Peki, mizacınızı nasıl değiştirecek, nasıl bir sabah insanı olacaksınız? İşte bugün konuşacağımız konu bu! Hemen şimdi hayatınızda büyük bir değişiklik yapacak alışkanlığı nasıl kazanabileceğinizden bahsedeceğiz. Hazırsanız, hemen başlıyorum:

Beslenmenize Dikkat Edin!

Beslenmenize Dikkat Edin!Ne yerseniz o’sunuz! Bu sözün doğruluğuna ne kadar inanıyorsunuz bilemem, ama sabah insanı olabilmeniz için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz lazım! Çünkü yetersiz ya da dengesiz beslenmeniz doğal olarak kendinizi halsiz hissetmenize, uyku problemleri çekmenize ve doğal olarak da sabahları yataktan kalkmak istememenize neden olmaktadır. Yani, sabah insanı olabilmek için atmanız gereken ilk adım bu! Beslenmenize dikkat etmek, eğer varsa kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşama merhaba demek.

Tabii, burada beslenmenize dikkat edin derken her şeyi kalori kalori hesaplayın, üç beyazdan uzak durun, tatlı tüketmeyin, boğazınızdan su dışında bir şey geçmesin falan demeyeceğim. Yapmanız gereken şeyleri az çok biliyor olmalısınız. Mesela, hem cebinize hem de midenize zarar verecek abur cuburlardan kaçınmak gibi! Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak gibi! Bol bol mevsim meyve sebzesi tüketmek gibi! Masanızda hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak gibi! Sonuçta ne kadar sağlıklı beslenirseniz o kadar enerjik ve zinde hisseder, yataktan da bir o kadar kolay çıkarsınız.

Akşam Yemeğinde Hafif Şeyler Tüketin!

Akşam Yemeğinde Hafif Şeyler Tüketin!Sabah insanı olmak için yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Akşam belirli saatlerden sonra hiçbir şey yiyip içmemeli ve daha rahat uyumak için midenizin dinlenmesine izin vermelisiniz. Tabii, bunun akşam yemeğinde dilediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmediğini de belirtmeliyim. Mesela; günün son öğününü 7’de tüketiyorsunuz. Bu saati çok fazla aşmamaya dikkat ederek vücudunuza bir iyilik yapmalı ve ağır, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü sindirimi zor olan besinler uykunuz üzerinde olumsuz etki yaratacak ve kendinizi rahatsız hissedeceğiniz için geç saatlere kadar ayakta kalmanıza neden olacaktır.

İşte bu nedenlerden dolayı, akşam yemeklerinizde hafif şeyler tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Tamam, belki ilk etapta buna alışmakta zorlanabilirsiniz; ama emin olun kısa süre içinde daha az yemenin size ne kadar iyi hissettirdiğini anlayacaksınız. Şimdi, bazıları “ben aç olursam uyuyamam” diye düşünecektir. İşte onlar için de şu öneriyi vereyim. Gece çok acıkırsanız bir bardak ılık süt veya devasa boyutlarda olmayan bir tane muzla açlığınızı bastırabilirsiniz. Hem bu besinlerin daha rahat uyumanız için faydalı olacaklarını da ayrıca belirtmek isterim.

Bir Sabah Rutini Oluşturun!

Bir Sabah Rutini Oluşturun!Kim demiş, her rutin sıkıcıdır diye! Tamam, rutin denilince akla gelen ilk şeylerden biri sıkıcılık oluyor; ama bunun her rutin için geçerli olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Neden mi böyle söylüyorum? Çünkü biliyorum ve sizin de bunun farkına varmanızı istiyorum. Dediğime inanmıyor musunuz? O zaman deneyin! Yani kendinize bir sabah rutini oluşturarak, bunun sıkıcı olup olmadığına kendiniz karar verin. Mesela; sabah kalktığınızda camınızı açın, sonra favori şarkılarınızdan oluşan çalma listenize ses verin, kahvaltı yapın, duş alın ve giyinin.

Ya da ne bileyim elinizi yüzünüzü yıkayıp, en az bir bardak suyunuzu içtikten sonra dışarı çıkıp küçük bir yürüyüş yapın. Belki de bu küçük yürüyüşler, rutininizin en sevdiğiniz parçası olacaktır. Denemeden nereden bilebilirsiniz ki ama değil mi? Sonuçta kendinizi ve zevklerinizi en iyi siz biliyorsunuz. Sabah kalktığınızda yapacağınız işlerin sıralamasını doğru bir biçimde belirleyecek kişi sizsiniz. Bunun için düşünün ve sizin için en uygun rutini belirleyerek bir sabah insanı olmanın ne kadar eğlenceli olduğunu kendi gözlerinizle görün.

Egzersiz Yapmayı Unutmayın!

Egzersiz Yapmayı Unutmayın!Egzersiz yapmanın sayısız farklı yolu var. Bunun için illa ki sizi sıkan spor salonlarına gitmeniz gerekmiyor. Sevdiklerinizle akşam yürüyüşlerine çıkarak ya da işe yürüyerek gelip giderek de bunu yapabilirsiniz. Eve gittiğinizde üzerinize eşofmanlarınızı geçirerek bisiklete binebilir, çocuklarınızla top oynayarak bir taşla iki kuş vurmanın keyfini yaşayabilir, havaların ısınmasını fırsat bilerek yavaştan su sporlarına merhaba diyebilir ve daha pek çok farklı biçimde egzersiz yapabilirsiniz. Evet, gerçek bir sabah insanı olmak istiyorsanız, gün içinde yeteri kadar hareket ettiğinizden emin olmalısınız. Hem egzersiz yaptıkça stresten kurtulacak, kafanızı yastığa koyduğunuzda daha rahat bir biçimde uykuya dalabileceksiniz.

Kendinizi Uyumak için Zorlamayın!

Kendinizi Uyumak için Zorlamayın!Evet, kendinizi uyumak için zorlamayın dedim. Yani saate baktığınızda geç olduğunu düşündüğünüz için yatağa gitmeyin. “Ooo, gece yarısını geçmiş, yarın nasıl uyanacağım” diye düşünerek kendinizi uyumaya zorlamayın. Çünkü böyle yaptıkça uyuyacağınız varsa da uyuyamayacak, kendinizi strese soktuğunuz için belki de saatlerce tavana bakmak zorunda kalacaksınız. Peki, uykunuzun gelmediği; ama saatin ilerlemeye başladığı durumlarda ne mi yapmalısınız? Hemen söyleyeyim.

Belki ılık bir duş almalı, kitap okumalı, ertesi gün yapacağınız işleri planlamalı, dinlendirici müzikler dinlemeli veya size iyi gelecek başka şeylerle uğraşmalısınız. Odak noktanız “uyumak zorundayım” düşüncesinden çıktıkça, göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlayacak ve rahatlıkla uykuya dalabileceksiniz. Kaldı ki sabah insanı olmak için dikkat etmeniz gerekenleri uygulamaya devam ettikçe, çok nadir durumlar dışında uyumakta zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İşte sabah insanı olmak için dikkate almanız gereken belli başlı önerilerin de sonuna geldik. Peki, şu anda ne düşündüğünüzü öğrenebilir miyim? Yani bu yazanları uygulayarak sabah yatağından enerjiyle kalkanlardan biri olabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa hala inatla, sabah uyanmanın mizaç meselesi olduğuna mı inanıyorsunuz? Sonuçta, bunun kararını verecek olan tabii ki sizsiniz; ama bir sabah insanı olduğunuzda ne kadar çok şey kazanacağınızı görmenizi gerçekten çok isterim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum