Yatırım yapmaya başla!

Saab’ın “NEVS” Olmasıyla Sedan 9-3’ler EV Olarak Tekrar Geri Döndü!

Eskiden duruşuyla ve sağlamlığıyla bildiğimiz Saab, NEVS firmasının satın almasından sonra 9-3'ün EV versiyonuyla tekrar tanıtıldı. İşte detaylar...
Saab’ın “NEVS” Olmasıyla Sedan 9-3’ler EV Olarak Tekrar Geri Döndü!

İsveçli otomobil markası Saab, bildiğimiz gibi dünyada “sade” duruşuyla en çok rağbet gören otomobillerden biriydi. 1945 yılında kurulan, Scania ile ortaklığından sonra General Motors tarafından %50‘lik kısmı satın almıştı. Belli bir zaman sonra GM kalan kısmı da alarak Saab’ın tamamına sahip olmuştu. Talihi biraz kötü giden şirket, toparlanamadı ve 2011 yılında iflas ettiğini tüm dünyaya duyurdu.

İsveç’in milli elektrikli araç şirketi NEVS, Saab’ın iflasından sonra tekrar canlandırmak adına kendi isminde tekrar 9-3’lerin elektrik motorlu versiyonlarıyla dünyaya ayak bastı. Nevs’in üretim süreçleri İsveç’te değil Çin‘de olacaktı. Bu atılım hem marka hemde şekillenen yeni dünya yakıtına dair önemli bir adımdı.

NEVS, 9-3’ün bu sefer elektrikli bir versiyonuyla devam edecek.

Yeni Saab Nevs 9-3 Tanitim

Alınan bilgilere göre yıllık üretimlerin 50 bin adetin üzerinde olacağı söylendi.

Yeni Saab Nevs 9-3 Ön Görünüm

NEVS’in “çıkıyor” demesiyle alınan ön siparişler oldukça şaşırtıcı.

Yeni Saab Nevs 9-3 Profil

Panda New Energy firması 12 milyar $’lık anlaşmayla 150 bin adet 9-3 siparişiyle kiralama sektörüne kazandırılacak.

Yeni Saab Nevs SUV

Araç şekil yönünden tanıdık gelse de teknik özellikler açısından şu anda kapalı bir kutu. Hatırlarsanız bir ara gündemde; Türkiye için yerli otomobil pazarı oluşturulmaya çalışılıyordu ve bunu da iflas eden Saab’ın isim hakkını almakla başlanacaktı. Tabi bu konu biraz kısa sürdü ve olmayacağı söylendi.

Yine NEVS firmasının planları doğrultusunda aldığımız bilgiler arasında, firmanın bundan sonra bir de elektrikli bir SUV model çıkartacağı. Bana kalırsa Çin merkezli üretimde, model gamına SUV‘un eklenmesi oldukça olası. Yine SUV için de 9-3 alt yapısının kullanılacağını düşünüyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum