Yatırım yapmaya başla!

Saab 9 – 5 Dünyaya Tekrar Servis Edilseydi Nasıl Olurdu?

İsveç'te doğan sağlamlığın ve kararlı duruşların otomobili Saab 9 - 5 tekrara hayal edildi!
Saab 9 – 5 Dünyaya Tekrar Servis Edilseydi Nasıl Olurdu?

Kökeneleri eski tarihlere dayanan Saab’ın ilk 1949 yılında 92 Serisi üretim sürecine alınarak piyasaya sürüldü. Çıkan modellerle adından söz ettiren İsveçli marka, 1968 yılınadan itibaren Scania – Vabis şirketi bünyesine alındı. 9000 Serisi ile gayretlerinin karşılığını almış, uçaklardan kalan sağlamlık ilkesini unutmayarak gözde araçlar arasına giriş yapmış. Dünya otomotiv liderlerinden General Motors, Saab’ın yüksek parlamasını görerek 1990 yılında arkasından gelen 600 milyon dolarlık yatırımla %50’sine sahip oldu. İşte o yıldan sonra yani 1997 yılında ilk jenerasyon 9 – 5 Aero sedanlar lüks alanda rakiplerinin dikkatini çekecek özellik ve sağlamlıkla üretilmişti.

Bir dizi sıkıntıları atlayamacak hale gelen marka, Hollandalı Spyker Cars‘a satıldı. 2011 yılında Hollandalı marka da kötü gidişata dayanamayarak iflas bayrağını çekti. Sağlamlıkla kafalara yer etmiş bir otomobilin yok oluşunu istemeyen Çinli NEVS, Saab’ı satın aldı. Ancak lisansı kaybeden şirket sizlere de gösterdiğimiz güncel NEVS 9 – 3 EV olarak tekrar üretime alındı.

Bazı kişiler ve tasarımcılar isim olarak yok olan Saab’ın bedenini kaybetmek istemiyor.

Tasarlayan bu sefer Joe Zechnas. En iyi araçları kendi yorumlamasıyla bilinen tasarım stüdyosu, Saa 9 -5 Aero yaşasaydı yeni tasarımı nasıl olurdu diye bir çalışma yapmış. Herşeyin eskisi gibi olmasını isteyen sanatçı, marka ismini de Saab alarak son yapıyı kafasında canlandırmış. 9 – 5 Serileri gerçekten çıkışından 15 yıl sonra da güncel gözüküyordu ve ilginç bir şekilde insanlar onun sade ama karizmatik görüntüsünden etkileniyordu.

Bu hissiyatı yok etmeden yapılan çalışmada; oval bir kaput tasarımıyla başlanıp, sıra dışı bir ızgarayla devam edilmiş. Yine farkedersiniz ki farlar da dahil olmak üzere İsveçli markanın ana karakteri dışına çıkılmamış.

NEVS’in üretime aldığı EV 9 – 3’ün de devam modeli gibi olduğunu söylemek mümkün.

Güne uyarlanış tasarımın da türbin büyük çaplı lastikler, oturaklı bir karoser, dar formlu camlar yerleştirilmiş. 2011 yılında Saab PhoeniX Concept adında bir araç gösterilmiş ve şimdiki çizimlerle oldukça uyumlu. Keşke dedirtten yeni tiplemesinde Audi A6, BMW 5 ve Lexus ES’in gövde hacimlerinden daha büyük gözüküyor.

Çinli üretici bazı şeyleri korumaya çalışsa da isim yönünden artık markanın yaşatılma şansı kalmadı. Yine de 9 – 3’lerin elektrikli bir araç olarak düşünülmüş olması kendi piyasasında başarılı olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum