Yatırım yapmaya başla!

S-400 Teslimatının İlk Bölümü Bugün Ankara’ya İnen Uçakla Gerçekleştirildi

Milli Savunma Bakanlığı, uzun süredir beklenen ve dünyanın en iyi hava savunma sistemlerinden biri olan S-400 teslimatının bugün başladığını duyurdu.
S-400 Teslimatının İlk Bölümü Bugün Ankara’ya İnen Uçakla Gerçekleştirildi

Bir süredir gündemde olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alma konusu, nihayet bugün teslimatla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, günler öncesinden teslimata az kaldığını bildirirken, ABD Başkanı Donald Trump bu konuda Türkiye’ye uygulanacak yaptırımları değerlendirmeye almıştı.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almasıyla birlikte F-35 satışlarının durdurularak bunun yanında başka yaptırımların da getirileceği öğrenilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı alanlarda yürütülen operasyonların Türkiye’nin bekası ile milletin bağımsızlığını hedef aldığını düşünüyordu.

Bugünden itibaren S-400’e ait birinci grup malzemelerin Ankara’ya intikalinin başladığı açıklandı. S-400’e ait parçaların teslimatı önümüzdeki günlerde de sürecek.

S-400'e Ait Parçaların Teslimatı SürecekMilli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklama neticesinde S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ne ait birinci grup malzemelerin Mürted Hava Meydanı’na ulaştığı duyurulurken, bakanlıktan yazılı bir açıklama geldi.

Çok güçlü hava savunma araçlarını imha etmek için tasarlanan S-400 sistemi, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacını karşılamak amacıyla alınmış olmakla birlikte, açıklamada bununla alakalı tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanlığı tarafından da sisteme ait ilk teslimatın bugün Ankara’ya inen uçakla gerçekleştirildiği duyuruldu.

Sisteme Ait İlk Teslimat Ankara'ya İnen Uçakla GerçekleştirildiSSB’den gelen yazılı açıklamada, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi’nin Türkiye ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasındaki bir anlaşmayla sağlandığı açıkça ifade edildi. S-400 hava savunma sistemi, tamamen hazır hale geldikten sonra ilgili makamlar tarafından kullanım şekli belirlenecek ve ardından kullanılmaya başlanacak.

Rus TASS haber ajansından alınan bilgiye göre, S-400 sisteminin Türkiye’ye tam anlamıyla teslim edilmesi üç ayrı bölüm halinde gerçekleşecek. Bu sabah Rus kargo uçaklarıyla gerçekleştirilen teslimat, tamamlanana kadar devam edecek.

Bununla birlikte bugün ilk parçası Ankara’ya uçakla inen sistemin en kısa zamanda ikinci bölümü teslim edilecek. Yine uçakla sağlanacak ikinci bölüm teslimatının ardından, 120’yi aşkın füzeden oluşacak üçüncü bölümün ise deniz yoluyla getirileceği öğrenildi.

Tüm bunlarla birlikte Türk uzmanların S-400 kullanımı için Rusya’dan eğitim almasının üzerine, Temmuz ve Ağustos aylarında yaklaşık 80 Türk askeri uzmanının sistem kullanımıyla alakalı Ruslarla aynı eğitim merkezinde eğitim göreceği duyuruldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum