Yatırım yapmaya başla!

S-400 Teslimatı Tüm Hızıyla Devam Ederken Uygulanacak Yaptırımlar Merak Ediliyor

Uzun süredir beklenen S-400 teslimatının dün başlamasının ardından bugün gelen yeni açıklamada teslimatların devam ettiği bildirildi.
S-400 Teslimatı Tüm Hızıyla Devam Ederken Uygulanacak Yaptırımlar Merak Ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı dün resmi olarak Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığını açıklamış, ardından Ankara’ya inen uçakla birinci grup malzemelerin teslimatı gerçekleştirilmişti.

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak olan dev savunma sisteminin teslimatının üç bölüm halinde gerçekleştireceği yine dün öğrenilmişti.

Bugün, bakanlıktan gelen yeni açıklamada “uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi” ismiyle anılan S-400 sisteminin parçalarını taşıyan 4. uçağın Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Meydanı’na indiği belirtildi.

Türkiye ve ABD ilişkileri yeni bir sürece doğru yol alırken, Washington’un S-400 konusunda nasıl bir yaptırım uygulayacağı merak konusu.

Türkiye ve ABD İlişkileri Yeni Bir Sürece Doğru Yol AlıyorMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD Savunma Vekili Mark Esper ile telefonda ikili bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenilirken, bakanlıktan gelen açıklamada bazı noktalara dikkat çekildi. Açıklamadan öğrenilen bilgiler şu şekilde:

Türkiye ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunuyor ve bu kapsamda değerlendirildiğinde S-400 alımının tercih değil bir zorunluluk olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Patriot teklifi konusundaki değerlendirmeler sürüyor.

Bakan Akar, Türkiye’nin F-35 ile F-400 konusundaki muhtemel etkileşimleri için çalışma grubu önerisini tekrarladı. Buna NATO da dahil olabilir.

Hulusi AkarS-400 ile ilgili stratejik duruşta bir farklılık olmadığını özellikle vurgulayan Bakan Akar, iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinin kimsenin çıkarlarına hizmet etmeyeceğini bildirdi. Ayrıca gelecek hafta Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda bir ABD heyeti acilen Ankara’ya gönderilecek.

S-400 konusunda Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar merak edilirken, Beyaz Saray yönetiminden bununla ilgili bir açıklama henüz gelmedi. Bazı kongre üyeleri Washington’un Türkiye’ye F-35 satışına son vermesi ve Rusya ile yapılan anlaşmada rol oynayan kişilere yaptırım uygulaması gerektiğini düşünüyor.

Washington, 31 Temmuz’a kadar Türkiye’nin S-400 alımından caymaması durumunda, Türkiye’nin F-35’ten mahrum bırakılacağı yönünde bir uyarı yapmıştı.

Türkiye F-35'ten Mahrum BırakılabilirBunun yanında ABD hükümeti de Türkiye’nin S-400 alımını sürdürmesi durumunda ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası ya da CAATSA olarak bilnen kanun kapsamında yaptırım uygulayacağını duyurmuştu.

ABD hükümetinin 2017 yılının Ağustos ayında yürürlüğe koyduğu bir yasa kapsamında Rusya ile savunma sanayi alanında işbirliği yapan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulayacağı yönünde bir karar almıştı. Bu yasa yukarıda bahsedilen CAATSA kapsamına giriyor.

Türkiye, G-20 Zirvesi’nin ardından S-400 krizinden Obama yönetimini sorumlu tutan ABD Başkanı Trump’tan Ankara’ya muafiyet uygulaması yönünde bir hareket bekliyor. Ayrıca ABD’nin yaptırıma dair her türlü detay ABD-Washington ilişkilerini oldukça derinden etkileyecek. Yumuşak bir yaptırım kararı ya da Türk ekonomisi ile savunma sanayi kapasitesini olumsuz etkileyecek bir yaptırım bundan sonraki süreçte belirleyici rol oynayacak.

Öte yandan oldukça güçlü olan S-400 sistemi, 600 kilometreye kadar tarama yapabilecek. Rusya’dan gelen 9 kişilik heyete ek olarak, 60 kişinin daha gelmesi bekleniyor. Sistemin kurulacağı yer ise henüz net değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum