Yatırım yapmaya başla!

“Türkiye Rusya’dan S-400 Almaktan Vazgeçti” Haberiyle Dolar 6 TL Altına Düştü

Önceki gün 6.24’ün üzerini gören dolar/TL, dün 6.05 ile 6.19 arasında dalgalı bir seyir izliyordu. Alman Bild Gazetesi’nin "Türkiye Rusya'dan S-400 almaktan vazgeçti" haberinin ardından 6 TL’nin altına düştü.
“Türkiye Rusya’dan S-400 Almaktan Vazgeçti” Haberiyle Dolar 6 TL Altına Düştü

Hafta sonuna hareketli bir başlangıç yapan dolar/TL, gün içindeki seyrini 6.05 ile 6.19 arasında koruyordu. Alman Bild Gazetesi’nden alınan “Türkiye Rusya’dan S-400 almaktan vazgeçti” haberinden sonra 6 TL’nin altına düştü.

Konuyla ilgili olarak gazeteci Julian Röpcke, “Diplomatik kaynakların Bild’e söylediğine göre, Erdoğan Rusya’dan S-400 satın almayacak” şeklinde bir tweet attı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, aynı sosyal medya aracı üzerinden bu haberi yalanladı. Altun, gazeteci Röpcke’ye seslenerek “Sevgili Julian, kaynaklarınız hatalı. Bilgiyi benden alın: S-400 satın alma işlemi tamamlandı.” yanıtını verdi.

Bild Gazetesi’nin saat 20:00 sularında gelen haberinin ardından 5.97’ye kadar düşen dolar/TL, saat 23:40’dan itibaren 6 TL’nin altında seyretti.

Saat 23:40'tan İtibaren 6 Tl'nin Altında SeyrediyorDiğer taraftan önceki gün 6.25 sınırına kadar dayanan dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) üst üste yaptığı iki müdahalenin ardından 6.13’ün altına düşmüştü. Asya piyasasında kur, saat 04:00 sularında 6.0515’e kadar gerilemiş, ardından dalgalı bir seyir izleyip gün içinde 6.19’u görmüştü.

TCMB, önceki gün 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verip, üstü kapalı bir faiz artışı yaptı. Bununla birlikte Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz tesis imkanında azami oranını %40’tan %30’a düşürdü. Ayrıca yabancı para zorunlu karşılıkları ise tüm vadelerde 100 baz puan yükselttiğini bildirdi.

TCMB, üçüncü müdahalesi olarak döviz repo karşılığı verdiği TL’nin faizini %24’ten %25,50’ye çıkardı.

TCMB Üçüncü Müdahalesi Olarak TL'nin Faizini ÇıkardıKonuyla ilgili bir açıklama da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu dün yaptığı konuşmasında S-400’lerin Türkiye’ye getirilmesi konusunda kendi taraflarından ertelenmeye dair bir açıklama yapılmadığını, bu tarz taleplerin ABD’den geldiğini aktardı. Çavuşoğlu bunlara ek olarak, S-400 hakkında ABD ile ortak çalışma grubu oluşturma konusunda fikir alışverişi yaptıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum