Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ryzen Serisi ile Yükselişini Sürdüren AMD Intel’e Yaklaşıyor

Bilgisayarlara işlemci desteği sağlayan AMD, yeni nesil Ryzen serisi ile rakib Intel’e biraz daha yaklaşıyor.
Ryzen Serisi ile Yükselişini Sürdüren AMD Intel’e Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için işlemci üreten teknoloji devleri Intel ve AMD arasında yaşanan rekabet her geçen gün daha da alevleniyor. Geçmiş yıllardan bu yana Intel’in pazar payı anlamında AMD’ye bariz üstünlüğünden söz edebiliriz. Şirketin bilgisayar üreticileri ile yaptığı anlaşmalar sayesinde, piyasadaki ürünlerin büyük bölümünün Intel işlemcilere sahip olduğunu biliniyor.

Ancak özellikle son yıllarda AMD’nin hem ekran kartı pazarında hem de işlemci pazarında ayağa kalktığı gözlerden kaçmıyor. Şirket her geçen gün yüksek performansa sahip işlemciler geliştiriyor ve bu ürünleri Intel’e nazaran daha uygun fiyat ile satışa sunuyor. AMD uygulamış olduğu strateji ile doğru yol izlediğini gösteriyor. Açıklanan son verilere göre AMD, Intel ile arasındaki pazar payı farkını her geçen gün biraz daha kapatıyor.

Diğer taraftan Intel ise önümüzdeki yıllara dair uygulayacağı yol haritasına dair bilgilendirmede bulundu. Teknoloji devi 2021 yılından itibaren 7nm sürecinin startını vermeyi planlıyor.

AMD ile Intel Arasındaki Fark Eriyor

AMD ile Intel Arasındaki Fark Eriyor

AMD tarafından açıklanan ilk çeyrek verileri gösteriyor ki, şirket Intel’e her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. X86 CPU pazar payında bir önceki yıla göre yüzde 4.7 artış sağlayan AMD, Intel’e bir adım daha yaklaşmış oldu. Halihazırda AMD bu yükseliş ile pazar payını yüzde 13,3’e çıkarmış oldu. Şirketin dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara yönelik ürettiği işlemcilerin satışında da bariz artış göze çarpıyor.

GCM Yatırım Banner

Özellikle son dönemde piyasaya sunulan Ryzen serisi işlemciler AMD’ye fazlasıyla yaramış görünüyor. Şirket geçtiğimiz yıla göre masaüstünde yüzde 4,9 dizüstünde ise yüzde 5,1 oranında pazar payı artışı kaydetti. Intel’in halen rakibine karşın büyük üstünlüğü gözlerden kaçmıyor. Ancak son yıllarda AMD’nin bir ivmelenme yaşadığı aşikar.

Uzmanlar önümüzdeki yıllarda AMD’nin yükselişini sürdüreceğini, yavaş yavaşta olsa Intel ile arasındaki farkı eritmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Şirket önümüzdeki günlerde 7 nm Zen modellerini tanıtmaya hazırlanıyor.

Intel Gelecek Planlarını Açıkladı

Intel Gelecek Planlarını Açıkladı

AMD pazar payını artırırken rakibi Intel ise geleceğe dair yol haritasını kamuoyu ile paylaştı. 2022 yılına kadar olan planları hakkında bilgilendirmede bulunan şirket, işlemcileri modellerinde büyük gelişim yaşayacak. Bu yıl itibariyle Ice Lake mimarisi ile 10nm işlemcilerin piyasaya sunulması planlanıyor.

Önümüzdeki yıl ise Tiger Lake adı ile geliştirilen mobil işlemciler tanıtılacak. Geliştirilen seri, mevcut modellere göre 3 kat daha yüksek performans verecek şekilde tasarlanıyor. Tiger Lake mimarisi Intel’in XE grafik motorundan destek alacak ve şirketin geliştirme sürecinde olan harici ekran kartlarının daha verimli çalışması sağlanacak.

2021 ve 2022 yılları itibariyle Intel, EUV teknolojisini tanıtmayı planlıyor. Bugün itibariyle Samsung ve TSMC tarafından kullanılan bu teknoloji ile aynı anda birden fazla devre baskısı mümkün hale gelecek. Intel açıkadığı yol haritası için milyar dolarları bulan bütçeler ayırmakta. Şirket geçmişten gelen mirası gereği pazar payı olarak AMD’nin epey önünde. Ancak son yıllara dair açıklanan raporlar AMD’nin bu farkı ağırdan da olsa kapatmaya başladığını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.