Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’ya Bir Yumruk da Mercedes’ten Geldi!

Rusya-Ukrayna savaşından itibaren dünya devi şirketler Rusya’dan çekildiğini sırasıyla açıklıyor. Bu kez Mercedes’ten beklenen açıklama geldi. İşte detaylar;
Rusya’ya Bir Yumruk da Mercedes’ten Geldi!
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımları sadece hükümetler değil, aynı zamanda özel şirketler de uyguluyor. Savaşın patlak verdiği zamandan beri dünyanın önde gelen birçok şirketi Rusya’da faaliyetlerine son verdi. Son olarak kervana dünya devi Mercedes de katıldı.

Almanya merkezli şirket, Mart ayının başlarında Rusya’ya üretim ve ihracat yapmayı durdurmuştu. Son açıklamada ise Rusya pazarından tamamen çekileceğini, Rusya’daki tüm hisselerini Avtodom adlı Rus şirkete satacağını belirtti.

Dünyanın öncü araba markaları Nissan, Toyota ve Renault gibi firmalar da bu ayın başlarında Rusya’dan ayrılmıştı. Nissan, varlıklarını nominal bir ücret karşılığında devlete ait bir kuruluşa devretti ve 700 milyon dolarlık bir zarara uğradı.

Mercedes’in Mali İşler Müdürü Harald Wilhelm, şirketin Rusya’dan ayrılmasının şirketin kârı üzerinde ciddi bir etkisi olmasını beklemediklerini söyledi.

Jaguar, Land Rover, General Motors, Aston Martin ve Rolls-Royce gibi dev otomobil firmaları da savaşın ilk aylarında Rusya’ya teslimatı durdurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Car Dealer Magazine Genel Yayın Yönetmeni James Baggott, Mercedes’in yılın başlarında Rusya’daki ihracatı durdurduğunu, ancak ülkeden diğer birçok otomobil üreticisinden çok daha sonra ayrıldığını belirtti. Baggott, Mercedes’in diğer firmaları takip etmemesini “Olağandışı” olarak yorumladı.

“Gecikmiş Bir Karar”

Rusya’nın savaştan önce Mercedes gibi firmalar için kazançlı bir Pazar olduğunu, G Wagen arazi aracı ve S Serisi gibi otomobillerin çok popüler olduğunu ifade etti.

Mercedes’in savaşın çözülmesini tahmin ettiğini, ancak bunun mümkün olmadığını fark ettikten sonra gecikmiş bir karar aldığını sözlerine ekledi.

Avrupa İşletmeler Birliği (AEB), Rusya’da Ocak-Eylül döneminde 9.558 adet Mercedes marka aracın satıldığını belirtti. Bir yıl öncesine göre yüzde 72,8 azaldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın