Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Uluslararası Rezervleri Kasım’da Yükseliş Gösterdi

Rusya'nın uluslararası rezervi geçen senenin Kasım ayına göre azaldı. Ülkenin geçen aya göre artan rezerv raporunun detayları aşağıda;
Rusya’nın Uluslararası Rezervleri Kasım’da Yükseliş Gösterdi
Yorum

Rusya Merkez Bankası, Rusya’nın uluslararası rezervlerinin 1 Kasım itibariyle yüzde 1,23 oranında artarak 547 bin 194 milyar dolara çıktığını duyurdu. Söz konusu rakamın Ekim ayı ile kıyaslandığında 6 bin 506 milyar dolar daha fazla olduğu kaydedildi.

Ülkedeki uluslararası rezervlerin geçen senenin 1 Kasım tarihi itibariyle 624 bin 237 milyar dolar olarak kaydedildiği hatırlatıldı.

Tass’ın haberinde Rusya’nın uluslararası rezervleri, Rusya Merkez Bankası ve Rus Hükümeti tarafından kullanılabilen oldukça likit yabancı varlık olarak yer aldı.

Ayrıca rezervlerin döviz, Özel Çekme Hakları, Uluslararası Para Fonu’nda bir rezerv pozisyonu ve parasal altın içerdiğine de dikkat çekildi.

Rusya’nın 300 Milyar Dolarlık Rezervi Donduruldu

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise yaptığı açıklamada Batı yaptırımları sonucunda Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervinin dondurulduğunu vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı özel harekat başlatmasının ardından Batılı ülkelerin Rusya Merkez Bankası’na da yaptırım uyguladığını kaydetti.

Nabiullina, Rusya’nın altın ve döviz rezervlerinin dondurulmasına ek olarak Rusya Merkez Bankası’nın rezerv ve varlıklarının yönetimiyle ilgili tüm işlemlerin yasaklandığına dikkat çekti.

Ayrıca adına veya namına hareket eden herhangi bir tüzel kişi, kuruluş veya kuruluşla yapılan işlemlerin Rusya Merkez Bankası ile yapılmasının da yasaklandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu