Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Müzakere Kararına Japonya’dan Cevap: Kabul Edilemez

Rusya, kendilerine uygulanan ağır yaptırımlar nedeniyle Japonya ile 77 yıldır süren barış müzakerelerini sonlandırırken, Japonya bu kararı protesto etti.
Rusya’nın Müzakere Kararına Japonya’dan Cevap: Kabul Edilemez
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Japonya ile Kuril Adaları meselesi için 2. Dünya Savaşı sonundan bu yana devam eden barış müzakerelerinin sonlandırma kararı alındığını duyurdu. Söz konusu kararın Japonya’nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle alındığı belirtilirken, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasından Tokyo hükümeti sorumlu tutuldu.

Rusya’nın bu kararına Japonya’dan yanıt geldi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya’nın kararına şiddetle karşı çıktığını ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bu durumun Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle meydana geldiğini ancak Rusya’nın Japonya ile ilişkilere bağdaştırmasının son derece adaletsiz olduğunu sözlerine ekledi.

Japonya’nın Kuril Adaları meselesinde barış anlaşması görüşmelerine yönelik tutumunun değişmediğinin altını çizen isim, Rusya’nın kararını protesto ettiğini aktardı.

“Japonya Rusya’ya Yaptırım Uygulamaya Devam Etmeli”

“Japonya, dünyanın geri kalanıyla iş birliği içinde Rusya’ya yaptırım uygulamaya kararlı bir şekilde devam etmeli” diyen Kishida, sözü enerji meselesine getirdi. Japonya’nın ucuz enerji arzını güvence altına almak için fırsatları değerlendirdiğini dile getirdi.

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Galuzin ise Rusya’nın dostça olmayan eylemlerde bulunduğunu ve müzakereleri sürdürme niyeti olmadığını ifade etti.

Savaşın en başından bu yana Ukrayna’nın yanında olan Japonya, önce Rus tahvillerinin ihracının yasaklanması, belirli Rus bireylerin varlıklarının dondurulması ve Japonya’ya seyahatin kısıtlanması gibi yaptırım açıkladı.

Ardından Rus bankalarının varlıkları dondurulup, Rusya’yı SWİFT sisteminden çıkardı. Bir yandan Ukrayna’ya insani destek için fon açıklayan Japonya, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarını, Rusya yaptırımlarını delmeme konusunda da uyarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu