Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın “Katliamı Durdurun” Çağrısına BM’den Ret!

Gazze'de insani ateşkes ve her türlü sivil ölümü kınayan Rusya'nın karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından reddedildi. Detaylar haberde;
Rusya’nın “Katliamı Durdurun” Çağrısına BM’den Ret!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail-Filistin arasındaki gerileme ilişkin Rusya’nın Gazze’de insani ateşkes çağrısı yapan ve her türlü sivil ölümü kınayan karar tasarı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından oylandı. Tasarı, 5 evet oyu alırken, 6 çekimser ve 4 hayır oyuyla reddedildi.

15 üyeli Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oylanan Rusya’nın İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin karar tasarısının ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya tarafından hayır oyu aldığı bildirildi.

TRT Haber, Rusya’nın karar tasarısında birebir Hamas’tan bahsedilmediğine, tüm sivil ölümlerinin kınandığına işaret etti.

Brezilya, Ateşkes Yerine İnsani Duraksama Talep Ediyor

Rusya’nın tasarısına alternatif olarak Brezilya’nın sunduğu ve oylaması başka bir güne ertelenen tasarıda ise Hamas’ın terör saldırılarını kınanırken, ateşkes yerine insani duraksama talep ediyor.

BMGK’de bir karar tasarının onaylanabilmesi için en az 9 evet oyu alması gerekirken daimi üyelerden hiçbirinin de tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya: BMGK, Batı Blokunun Bencil Siyasi Çıkarlarına Rehin Edildi

Oylamanın ardından Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın ortaya koyduğu tasarının tamamen insani olduğunu savunan Nebenzia, BMGK’nin yine Batı blokunun bencil siyasi çıkarlarına rehin edildiğini ileri sürdü.

Bölgedeki gerginliğin çok ciddi boyutlara ulaştığını ve tüm dünyanın bugün kanı durdurmak için BMGK’nin alacağı kararı beklediğine dikkat çekerek, Batılı ülkelerin bu beklentileri ezdiğini belirtti.

Sivil Halka Gaddarca Davranan Terör Örgütünün Üstü Örtülüyor

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ise Rusya’yı, tasarısının Hamas’tan hiç bahsetmediğini ve diğer ülkelerle istişare etmeden sunulduğunu söyleyerek suçladı.

Greenfield, “Hamas’ı kınamaktan kaçınarak Rusya, masum sivillere gaddarca davranan bir terör örgütünün üstünü örtüyor.” dedi. İddia ettiği durumuysa korkunç bir hamle olarak nitelendirdi.

BMGK, 10 Gündür Saldırıya Seyirci Kalıyor

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour ise BMGK’yi 10 gündür Gazze Şeridi’nde 2 milyon kişiye yönelik saldırıya karşı seyirci kalmakla suçladı. İnsanların öldürüldüğünü, yaralandığını, yerlerinden edildiğini ve terörize edildiğini söyleyerek, daha fazla Filistinliyi öldürmenin İsrail’i daha güvenli kılmayacağını kaydetti.

Acilen üç alanda harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Mansour, “Halkımıza yönelik saldırılar acilen durdurulmalı, Gazze Şeridi’ne acilen engelsiz insani yardım erişimi sağlanmalı ve halkımızın zorla yerinden edilmesine engel olunmalı.” dedi.

Sivillerin her yerde korunması gerektiğine vurguda bulunarak, çatışmanın bölgeye ve uluslararası alana yayılmasının engellenmesi için ‘katliamı durdurun’ çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın