Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Kararı Fiyatlara Yansıdı! Buğday ve Mısırda Sıçrama

Tüm dünya, Rusya’nın Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasını konuşurken buğday ve mısır fiyatları hareketlendi. Son durum ve detaylar haberde;
Rusya’nın Kararı Fiyatlara Yansıdı! Buğday ve Mısırda Sıçrama
HABER GİRİŞ

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon kararıyla yükselmeye başlayan emtia fiyatları, bu yıl rekor yükselişler kaydetti. 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasıyla, piyasalar ralliye ara vermişti.

Hafta sonu Rusya’nın anlaşmayı askıya aldığını duyurması, emtia piyasalarını yeniden hareketlendirdi. Buğday ve mısır fiyatlarında artış dikkat çekerken fiyatların tüketicilere yansımasının çok sürmeyeceği düşünülüyor.

Ekim ayının son gününde buğday ve mısır fiyatlarına sert yükseliş yaşanıyor.
Buğday ve Mısır Fiyatlarında Tahıl Koridoru Etkisi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Krizin derinleşeceği ve gıda fiyatlarının daha da artacağına ilişkin endişelerle, emtialar arasında en çok artanlar buğday ve mısır olarak öne çıkıyor. Savaş sırasında 13,6 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kıran buğday vadeli işlemleri, 28 Ekim’de kapanışı 8,28 dolarda yaptıktan sonra bugün yüzde 5’in üzerinde artıyor.

8,92 dolara kadar çıkan buğday, 2 haftanın yüksek seviyesinde artıda işlem görmeye devam ediyor.

Tahıl anlaşması kararının arz korkularını artırdığı mısır da buğday gibi gündemdeki endişelerle artıyor. 6,81 dolarlık kapanışın ardından seansa artıda başlayan mısır, 6,99 doları denedi.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 2,5’in üzerine kazançlı seyrederken buğday gibi 2 haftanın yükseğine çıktı. Fiyatlarda artışın sürmesi durumunda bunun halihazırda yüksek olan gıda fiyatlarını daha da artırması bekleniyor.

ING’nin bugünkü notunda da Rusya’nın hafta sonu Karadeniz tahıl anlaşmasını askıya almasının ardından buğday ve mısırın yükselişe geçmesinin şaşırtıcı olmadığı söylendi.

Son verilerin, anlaşma kapsamında Ağustos ayından bu yana Ukrayna’dan 9,3 milyon tonun biraz üzerinde tahıl ve gıda maddesinin ihraç edildiğini gösterdiği ancak yaklaşık 2.65 milyon tonun hala incelemeyi beklediği ve bu kargolara ne olacağının belirsizliği vurgulandı.

Anlaşmanın başlangıçta 19 Kasım’da sona ereceği ancak uzatılacağına dair umut olduğu anımsatıldı. Şimdi fiyatlarda artış ve yukarı yönlü risklerle ilgili olarak tarafların anlaşmaya yaklaşımlarının beklenmesi gerekeceği eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın