Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Türkiye’ye Veto: Suriye Operasyonuna İzin Verilmemeli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin Suriye’de düzenleyeceği yeni askeri operasyonlara ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ayrıtılar haberde;
Rusya’dan Türkiye’ye Veto: Suriye Operasyonuna İzin Verilmemeli
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile ortak basın açıklaması düzenledi. Moskova’da düzenlenen toplantıda Lavrov, Türkiye’nin Suriye sınırında düzenlediği askeri operasyonlara değindi.

Türkiye’nin olası bir yeni operasyonunun gerçekleşmemesi gerektiğine işaret ederek, Suriye’de yeni askeri müdahaleye izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Rojava ve Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon planları hakkında olumlu görüş bildirmeyen Rus yetkili şöyle konuştu:

“Önemli olan yeni askeri faaliyetlere izin verilmemesi ve daha önce Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bulunan siyasi ilkeler temelinde diplomatik kanallar üzerinden anlaşma sağlanması.”

Lavrov, Suriye’nin kuzeyinde bulunan Türk varlığının diplomatik kanallarla sağlanması gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Moskova’nın Şam ile Ankara arasındaki ilişkilerde oynadığı arabulucu rolü hakkında ise ülkesinin Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi için uzun zamandır, Astana formatının kurulduğu andan beri, çalışma yürüttüğünü paylaştı.

Rusya Dışişleri Bakanı konuşmasının sonunda, Rusya’nın özel harekatına verdiği destek için Suriye’ye teşekkürlerini iletti.

“ABD Gitmeden Orta Doğu’da İstikrar Sağlanamaz”

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad konuşmasında, Ankara’nın yerine getirmesi gereken konular olduğunu söyledi.

Suriye halkının ciddi malzeme kıtlığı çektiği dönemde ABD’nin ülke servetini ve yakıtını yağmaladığını ifade etti.

ABD güçlerini Suriye topraklarından çekmeden ve terör örgütlerine desteklerini kesmeden Orta Doğu’da istikrarın sağlanamayacağını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.