Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Türkiye’ye Büyük İlgi! Şirket Sayısı Artıyor

Açıklanan verilere göre Türkiye’de açılan Rus şirketlerinde büyük bir sıçrama görülüyor. Rusların Türkiye’ye ilgisi arttı. İşte detaylar;
Rusya’dan Türkiye’ye Büyük İlgi! Şirket Sayısı Artıyor
HABER GİRİŞ

TOBB Kurulan/Kapanan Şirket İstatistikleri’nden elde edilen bilgilere göre 2022’nin Ocak-Ağustos aylarında Türkiye’de 86 bin 560 sermaye şirketi açıldı. Bunların 14 bin 90 adeti yabancı sermayeli şirket statüsünde kuruldu. İlk sırayı 874 adet ile İran alırken bunu 729 ile Rusya takip etti. Rus şirketlerin Rusya-Ukrayna savaşından sonra Türkiye’ye ilgisinin artması dikkat çekti.

Savaştan önceki yıllarda Rus şirketleri sıralamada ilk 10’da yer alırken savaşın ardından ilk sırayı zorlayacak konuma yükseldi. 2021 yılında Rus sermayeli şirket sayısı 177 civarındayken 2020’de bu rakam 115 düzeyindeydi.

Rus Şirketlerden 360 Milyon TL’lik Sermaye

2022’de Ocak ayının başından bu yana kurulan 729 Rus sermayeli şirketin, piyasalardaki toplam payının 320,5 milyon TL olduğu açıklandı. Şirket açılışlarının özellikle Nisan ayından bu yana arttığı dikkat çekti ve Rus sermayesinin Türkiye’ye ilgisi daha da arttı. Söz konusu şirketlerin 136’sını anonim şirketler oluştururken 593’ünü limited şirketler oluşturdu.

Rus şirketlerin toptan ve perakende sektöründe toplam 410 firmayı faaliyete soktuğu, bu şirketlerin toplam sermayesinin 125,26 milyon TL olduğu aktarıldı.

Şirketlerin en çok İstanbul ve Antalya illerini tercih ettiği, sıralamayı Mersin ve Ankara’nın takip ettiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Rus iş adamlarının Türkiye’ye tercih etmesinin amacı, lojistik üs kurma ve bu üsleri geliştirme girişimleri olarak biliniyor. Gayrimenkul danışmanlığında da büyük atılım yapan Rus şirketlerin, Ocak-Ağustos aylarında toplam sermayesinin 3,6 milyon TL olduğu biliniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarında da Rusya vatandaşlarının yabancı ülke bazında ilk sırada yer aldığı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.