Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Türkiye’ye 1 Milyon Doları Aşkın Nakdi Yardım!

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketi, dost ülkelerin seferberliğini ortaya çıkardı. Türkiye’nin acısını paylaşan Rusya’nın yardımlarını sürdüreceği mesajı verildi.
Rusya’dan Türkiye’ye 1 Milyon Doları Aşkın Nakdi Yardım!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin ardından oluşan yardım köprüsünde öne çıkan ülkelerden biri Rusya oldu. Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, ilk günden itibaren Türkiye’ye destek olan Rusya’nın çabalarından bahsetti.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi, depremzedeler için şimdiye kadar 80 ton yardım malzemesinin yanı sıra 1 milyon doları aşkın nakdi yardımda bulunduklarını paylaştı.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Samsar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in depremin yaşandığı ilk günde yaptıkları telefon görüşmesinden bahsetti.

Samsar, “Putin, Cumhurbaşkanımızı arayarak başsağlığı dilediğini ve yardım göndereceğini söyledi. Bu çerçevede Rus kurumları, ivedilikle harekete geçerek ilk gün 3 uçakla 150 kişilik arama kurtarma ve tıbbi yardım ekibi ile sahra hastanesini gönderdi” diye konuştu.

İskenderun Limanı için Yangın Söndürme Uçağı Gönderildi

Depremin ağır hasar yarattığı Hatay’da yangınının da yaşanmasının ardından Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın harekete geçtiğini paylaşan Samsar, İskenderun Limanı’ndaki yangına müdahale etmek için bir yangın söndürme uçağının Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Depremin ikinci gününde Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın 2 uçakla yaklaşık 50 kişilik yardım ekibini arama-kurtarma çalışmalarına gönderdiğini söyledi. Toplamda 350 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibinin sahada görev aldığını aktardı.

Depremin 8’inci gününde ayni yardımların sürdüğünü ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın deprem bölgesine 2 uçakla 500 çadır, 9 bin uyku tulumu ve 9 bin yatak ulaştırdığını ekledi.

Yardım Kampanyası Devam Ediyor

Depremin 10’uncu gününde de depremin etkisini üzerinden atamayan Türkiye’ye yardımların devam edeceği mesajını veren Samsar, Rusya’daki vatandaşların seferber olduğunu şu sözlerle paylaştı:

“Buradaki iş insanlarımız, vatandaşlarımız, Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO), üniversite öğrencilerimiz, ilk günden itibaren büyükelçiliğimize gelerek hem yardım getirdi hem de buradaki yardımın Türkiye’ye ulaştırılması için organizasyonunu, paketlenmesini ve ayrımını yaptı, bize destek verdi.”

“Ruslar Türkiye’yi ve Türk Halkını İyi Tanıyor”

Bu süreçte Rusya’daki halkın Türkiye için kenetlenmesine şahit olduklarını kaydeden Samsar, “Rus halkı, Türkiye’ye gelip giden yılda 7 milyon civarında insan ağırladığımız bir halk. Bundan dolayı Ruslar, Türkiye’yi ve Türk halkını iyi tanıyor, Türk halkının misafirperverliğini, sıcaklığını ve yardımseverliğini biliyor ve gerçekten böyle bir felakette ilk yardıma koşan halklardan biri oldu” dedi.

Türkiye için destek ve yardım mesajlarının her gün büyükelçiliğe ulaştığını söyleyerek, “Her türlü malzemeyle yardım sağlamaya ve yanımızda olduklarını hissettirmeye çalışıyor. Bundan dolayı ben de Rus halkına çok teşekkür ediyorum” şeklinde ifade kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.