Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Tahıl Koridoru için Adım: Yılan Adasından Çekildi

Rusya, Ukrayna üzerinden tahıl koridorunun oluşturulmasına imkan sağlayacak bir adım attı. Ayrıntılar geliyor…
Rusya’dan Tahıl Koridoru için Adım: Yılan Adasından Çekildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlıca etkilediği alanlardan birisi gıda sevkiyatları üzerinde oldu. Bölgedeki abluka nedeniyle tonlarca tahıl Ukrayna’daki depolarda kaldı ve bu durum gıda fiyatlarının artmasına neden oldu.

Rusya’dan bu durumun çözümüne yönelik bir adım atıldı. Yapılan açıklamada, Karadeniz’deki tahıl sevkiyatı için stratejik öneme sahip olan Yılan Adası’ndan çekilme kararı duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, kayalıklardan çekilme kararını, Moskova’nın Birleşmiş Milletler’in Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatına izin veren insani bir koridor açma çabalarını engellemediğini gösteren iyi niyet jesti olarak nitelendirdi.

Bakanlık açıklamasının devamında, “Kiev yönetiminin gıda krizinden Rusya’yı sorumlu tutamayacağını belirterek, “Artık konu liman çevreleri de dahil olmak üzere Karadeniz sahilini temizlemeyen Ukrayna’ya aittir.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Birlikleri Püskürttüğünü İddia Etti

Ukrayna tarafından gelen açıklama ise daha farklı yönde oldu. Açıklamada, Ruslara yönelik yoğun topçu saldırısının ardından, askerlerin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin özel kalemi Andriy Yermak, “Artık Yılan Adası’nda Rus askeri yok. Silahlı kuvvetlerimiz harika bir iş çıkardı.” açıklamasında bulundu.

Geri çekilme ile beraber iki ülke arasında savaşın başından bu yana en büyük esir değişimi yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya tarafından esir tutulan 144 askerin kurtarıldığını söyledi.

Yılan Adası Ukrayna’nın ana Karadeniz limanı olan Odesa’ya olan deniz yollarına erişimi kontrol ediyor. Rusya savaşın ilk günlerinde burayı ele geçirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.