Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Sermaye Çıkışı İlk Çeyrekte Yüzde 266 Arttı

Savaş nedeniyle birçok büyük firma Rusya’daki yatırımlarını askıya alıp, pazardan çekilirken, sermaye çıkışında sert yükseliş oldu.
Rusya’dan Sermaye Çıkışı İlk Çeyrekte Yüzde 266 Arttı
HABER GİRİŞ

24 Şubat’ta başlatılan Ukrayna askeri operasyonunun, Rusya ekonomisine yansıması verilerle yavaş yavaş kendini gösteriyor. Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre 2022 yılının ilk çeyreğinde ülkeden sermaye çıkışı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 266 oranında artış gösterdi.

Bu artışla birlikte toplam sermaye çıkışı 64,2 milyar dolara ulaştı. 2021’in ilk çeyreğinde bu tutarın 17,5 milyar dolar olduğu hatırlatıldı. Yılın tamamında ise 72,6 milyar dolarlık çıkış olmuştu.

Bu yılın ilk çeyreğinde Rusya’da dış ticaret fazlası 25,8 milyar dolardan 66,3 milyar dolara yükseldi. Bankadan yapılan açıklamada, Rus şirketlerinin farklı pazarlara yöneleceği, tedarik zincirlerini yeniden inşa edeceği, normalde ithal ettiği ham madde ve parçalarda ikame arayacağı belirtildi.

Rusya Sermaye Çıkışı Verileri
Kaynak: Rusya Merkez Bankası

Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş yaptırım uyguladı. Dünya devi birçok marka da Rusya pazarından çekildi. Bazıları faaliyetlerini geçici olarak durdururken, bazıları tamamen çekilme kararı aldı.

Bu doğrultuda da ülkedeki sermaye çıkışında ciddi düzeyde artış gerçekleşti. Bu gelişmeler ile Rus ekonomisinin küçülmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken, diğer yandan üretimin geliştirileceği, yeni işler yaratılıp, iç yatırımların artırılacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Finansal istikrar ve düşen enflasyon ekonominin büyümeye dönüşü için temel koşullardır ve Rusya Merkez Bankası, bunları sağlamak için gerekli her şeyi yapacaktır. Ekonomiyi dönüştürme süreci zaman alacak ve Rusya Merkez Bankası, dış şoku hafifletecek ve vatandaşlarla şirketlerin yeni koşullara uyumunu destekleyecek bir politika izleyecek. “ ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın