Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan İngiltere’ye Yaptırım Yanıtı: Listede 49 Kişi Var

Rusya, İngiltere'nin daha önce uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak, gazetecilerin de yer aldığı 49 kişiyi engelleme kararı aldı.
Rusya’dan İngiltere’ye Yaptırım Yanıtı: Listede 49 Kişi Var
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ortasında ülkeler arasında alınan yaptırım kararlarına yenileri ekleniyor. İngiltere geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle aralarında gazetecilerin olduğu çok sayıda Rus vatandaşı yaptırım listesine almıştı.

Rusya bu yaptırımlara yanıt olarak İngiliz gazeteci, ordu ve savunma sanayi temsilcilerinden oluşan 49 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı. Bu kişilerin 29’unun gazeteci olduğu bildirildi. Listeye eklenen kişilerin Rusya’ya girişinin yasaklandığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, gazetecilerin bölgedeki olaylara dair kasıtlı ve yanlış bilgilerin yayılmasına aracı olduğu kaydedildi. Bu kişilerin önyargılı değerlendirmeler ile İngiliz toplumundaki Rus düşmanlığına hizmet ettiğine yer verilen açıklamada, sivillerin öldürülmesi ve altyapının yok edilmesi için Ukrayna’ya silah tedarikine yardımcı olduklarına yer verildi.

Rusya İngiliz Medyasını Hedef Aldı

Yasaklanan kişiler arasında İngiltere medyasının önde gelen BBC ve The Guardian gibi kuruluşlarında çalışan muhabirler yer alıyor.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rus ve yabancı bağımsız haber kuruluşlarına ve ayrıca yabancı sosyal medya ağlarına eşi görülmemiş bir baskı başlattı. Mevzuat, savaşın Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yayan medya kuruluşlarını suç saymaya başlamasından kısa bir süre sonra çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bir dizi medya grubu Rusya’da faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Rusya ayrıca BBC ve Deutsche Welle de dahil olmak üzere çeşitli yabancı haber kuruluşlarının web sitelerine erişimi engelledi.

Rusya ayrıca ABD’deki Rus gazetecilere yönelik muamele iyileşmediği takdirde, ülkenin medya kuruluşlarını, akreditasyonlarının iptal edileceği konusunda uyardı. Açıklamada yaptırım listesinin genişletilmesine dair çalışmaların devam edeceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.