Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan 18 AB Diplomatı için İstenmeyen Kişi Kararı

Rusya, AB’nin 5 Nisan’da aldığı karara misilleme getirdi. AB’de görevli 18 diplomat istenmeyen kişi ilan edildi. Detaylar haberimizde...
Rusya’dan 18 AB Diplomatı için İstenmeyen Kişi Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Avrupa Birliği’nin (AB) dostane olmayan eylemlerine yanıt olarak, ülkedeki AB temsilciliğinde görevli 18 diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiği bildirildi.

AB’nin Rusya’daki temsilcisi Büyükelçi Markus Ederer’in Bakanlığa çağrıldığı söylenirken, söz konusu diplomatların en kısa zamanda Rusya’yı terk etmesi gerektiği belirtildi.

5 Nisan’da Rusya Federasyonu’nun AB ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu Daimi Temsilciliği’nde yer alan 19 kişinin istenmeyen kişi ilan edilme kararı hatırlatıldı.

Rus tarafının, on yıllardır oluşturulan ikili diyalog ve iş birliği mimarisinin tutarlı bir şekilde yok edilmesinden AB’yi sorumlu tuttuğu belirtildi. AB’nin 1961 tarihli Diplomatik İlişkilere İlişkin Viyana Sözleşmesi’nin gereklerine sıkı sıkıya uyması gerektiğine dikkat çekildi.

AB’den Rusya’nın Misilleme Kararına Yanıt Geldi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın haksız, mesnetsiz kararına esefle karşı çıktıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Rus makamlarının Cuma günkü kararının saf bir misilleme adımı olmasının ötesinde bir gerekçesi yok. “ diyen Borrell, Rusya’nın davranış şeklinin uluslararası izolasyonunu daha da derinleştirecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını durdurması, uluslararası kurallara saygı gösterilmesi ve uluslararası ilişkilerinde işbirlikçi bir yaklaşıma dönmesi için çağrı yapıldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın